Kardinál Dominik Duka chce pokračovat v soudním sporu s brněnskými divadelníky kvůli hrám Prokletí a Naše násilí a vaše násilí. Ke Krajskému soudu v Brně podal odvolání proti verdiktu městskéh soudu, který žalobu na brněnské Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo Brno zamítl. Hry podle kardinála a jeho advokáta Ronalda Němce zasáhly do jejich osobnostních práv. Domáhají se omluvy.
Kardinál Duka trvá na tom, že divadelní hry zasáhly do jeho práv. Odvolává se ke krajskému soudu
„Podali jsme odvolání ke Krajskému soudu v Brně,“ potvrdil České televizi advokát kardinála Dominika Duky Ronald Němec. „Tento spor bychom chtěli nechat projít jak Ústavním soudem a v případě, že by nám nevyhověl, tak i soudem pro lidská práva,“ doplnil Němec.
Divadelní představení režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí vyvolala loni vlnu negativních reakcí. Kardinál Dominik Duka podal na brněnské CED a Národní divadlo Brno loni v červenci žalobu. Představení podle jeho slov silně zasáhla do jeho vyznání.
Náboženské osobnosti byly podle obžaloby v inscenacích zachyceny v dehonestujících situacích. Za zvlášť nevhodnou považuje pražský arcibiskup scénu, kde herec předstírá znásilnění ženy. Podle žaloby má jít o Ježíše a muslimku.
Podle advokáta Ronalda Němce hry překročily hranici přijatelnosti. „Je například zákaz zpochybňování holocaustu, nelze mít divadelní hru naprosto o čemkoliv. Vždy existují hranice, za které zajít nelze,“ řekl Němec k žalobě.
Městský soud v Brně v březnu rozhodl, že k omezení práv kardinála ani jeho advokáta nedošlo. „Oni se cítili uraženi, protože jejich reprezentant církve, ať už to byl Jan Pavel II., nebo Ježíš Kristus, byl zobrazen – řekněme – pro ně dehonestačně, ale na jejich právech se to neprojevilo. Oni nejsou nijak omezeni v další svojí činnosti praktikování víry,“ uzavřel v březnu soudce Ondřej Sekvarda.