Dominance ANO ve volebním modelu pokračuje. Zvětšil se ale rozestup mezi Piráty a ODS

Podle únorového volebního modelu by poslanecké volby vyhrálo hnutí ANO, které si nadále drží výrazný odstup od ostatních politických stran. Zvětšila se však propast mezi druhým a třetím v pořadí – Piráty a ODS, zatímco největší nárůst v minulém měsíci zaznamenala SPD. Výzkum zpracovala agentura Kantar CZ pro Českou televizi.

Zdroj: Kantar CZ pro ČT, 9. 2. – 1. 3. 2019, tech. CATI, 890 respondentů, stat. chyba ±1, 3 až ±3, 0 p. b.

Hnutí ANO by si v únoru připsalo 31 procent. Dlouhodobě si tak vládní strana drží první místo a poslední měsíce se navíc pohybuje nad svým ziskem ze sněmovních voleb v roce 2017. V únoru se hnutí sešlo na sněmu, na kterém potvrdilo pokračování Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka jako předsedy a prvního místopředsedy.

Za hnutím se ve volebním modelu umístili Piráti se 17,5 procenta a za nimi následuje ODS s 12,5 procenta. U obou subjektů skončil jasný rostoucí trend z druhé poloviny roku 2018, respektive u Pirátů je vidět zastavení trendu, což je dané nižší podporou mezi mladými lidmi do 29 let, zatímco ODS poslední měsíce vykazuje propad. 

„Zhruba třetina voličů ODS právě míří k Pirátům, díky tomu se nůžky preferencí těchto dvou stran rozevírají. Pirátům se v tuto chvíli daří přetahovat příznivce ODS i ze střední generace – třicátníky, čtyřicátníky,“ dodává spoluautor výzkumu Pavel Ranocha.

V únoru zaznamenala nejvýraznější zlepšení SPD, která dosáhla čtvrtého místa s 9,5 procenta. Podle Pavla Ranochy jde o nestabilní hlasy mladých voličů: „Noví voliči se rekrutují ze dvou skupin, jednak jsou to bývalí voliči ANO, ale také nevoliči. Jsou to téměř bez výjimky lidé s nejnižším vzděláním.“ 

Mezi důvody, které uvádějí, jsou podle něj dva hlavní proudy: Buď se nechali názorově ovlivnit někým ze svého blízkého okolí, nebo dost dobře neví, koho by volili: „Vyzkoušeli už více stran a teď zrovna se jim nejvíc líbí vystupování představitelů SPD,“ dodává Ranocha.

Za SPD se posunula ČSSD se 6,5 procenta, která vládne v koalici s hnutím ANO. Komunisté by měli šest procent a STAN pět procent. Do dolní komory by se tak dostalo sedm subjektů. Ze současných sněmovních stran zůstaly v posledním modelu pod pětiprocentní hranicí KDU-ČSL a TOP 09.

Deklarovaná ochota jít k volbám do Poslanecké sněmovny aktuálně dosahuje 75 procent. Pokud by se konaly volby v době sběru dat, pak by o deklarované volbě strany nebo hnutí bylo pevně rozhodnuto 43 procent voličů a dalších 32 procent by svůj názor spíše neměnilo. Asi čtvrtina současných voličů pak říká, že by své rozhodnutí s větší či menší jistotou ještě změnila.

47. vlna průzkumu Trendy Česka - volební model 391.87 KB