České gripeny se po sedmi letech vrátí do Pobaltí a s nimi stovka vojáků

3 minuty
Události ČT: České gripeny se po sedmi letech vrátí do Pobaltí
Zdroj: ČT24

Vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska budou střežit čtyři měsíce od letošního září české gripeny. Pět nadzvukových stíhaček bude doprovázet zhruba stovka vojáků, kromě pilotů taky pozemní personál. Chystají se už v těchto dnech.

Místo Islandu návrat do Pobaltí. České stíhačky tam budou dělat takzvaný air policing, tedy jistit bezpečnost vzdušného prostoru. Budou mít s sebou standardní výzbroj. „Tou budou i protivzdušné rakety, kanónová výzbroj, výmětnice klamných cílů, které slouží na upozornění letounů v noci,“ nastínil velitel českého úkolového uskupení Baltic Air policing 2019 Pavel Pavlík.

Zbraně ale můžou použít jenom v krajním případě. „Platí stejná pravidla jako u nás, máme zbraně k použití v podstatě jenom na sebeobranu,“ vysvětlil Pavlík, který už v Pobaltí létal jako řadový pilot v roce 2012. 

Počty českých vojáků v zahraničních operacích
Zdroj: ČT24

Pro některé to ale bude první zahraniční operace. „Musíme mít v první řadě speciální vybavení, jedná se hlavně o suchý neopren, v případě katapultáže, abychom byli schopní přežít ve studené mořské vodě nějakou dobu,“ nastínil český nováček za kokpitem gripenu v Pobaltí, který s těmito bojovými letouny létá teprve rok.

Na akce v extrémních klimatických podmínkách i nad mořem na severu Evropy jsou letadla připravená. „Mají veškeré nástřiky proti korozi a jsou připravena na tyto extrémní podmínky, počasí by pro nás nemělo být problém,“ řekl hlavní inženýr a náčelník logistiky. 

České gripeny tentokrát nebudou mít základnu v litevském městě Šiaulai, tentokrát se přesunou do Estonska na vojenské letiště Amari. Navíc vůbec poprvé na zahraniční misi využijí české stíhačky i laserové kontejnery. Slouží k rozpoznání letadel na velké vzdálenosti a za tmy. „I za nočních podmínek jsme schopni identifikovat letoun, jaký je typ, pokud má nějakou výzbroj, tak jsme schopni určit i to,“ řekl Pavlík.

V zahraničních operacích české armády bude letos sloužit zhruba o sto vojáků víc než loni. V roce 2020 to pak má být podobné jako v roce 2018. Armáda za mise zaplatí každý rok přes dvě miliardy korun. Posílily jednotky hlavně v Afghánistánu a v Mali.

Cena zahraničních misí
Zdroj: ČT24

„V Afghánistánu jsme navýšili o jednotku podpory a vlivu, to je zhruba 90 lidí v provincii Herát a Lógra, v Mali jsme posíli taky ochranou jednotku v Koulikoro training center a tam se jedná zhruba o 75 lidí,“ uvedl ředitel Společného operačního centra ministerstva obrany Jiří Verner.

Kromě plánované mise nadzvukových stíhaček má česká armáda v Pobaltí i pozemní mechanizovanou jednotku, ta je součástí takzvané Posílené předsunuté přítomnosti zemí Severoatlantické aliance.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 4 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 5 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 6 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 7 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 8 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 16 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 16 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...