Meteorologové změřili, jak moc silvestrovské petardy zamořily vzduch

Výbuchy silvestrovských petard v ulicích jsou hlučné a někdy i nebezpečné. A také škodlivé. V největších městech byly podle údajů Čekého hydrometeorologického ústavu na Silvestra několikanásobně překročené limity koncentrace prachových částic. Meteorologové zároveň mohou z naměřených dat říct, že na přelomu let 2018 a 2019 odpálili lidé více petard a rachejtlí než o rok dříve.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Zábavní pyrotechnika zavinila desítky zranění

Ve vzduchu by podle limitů stanovených Světovou zdravotnickou organizací (WHO) mělo být nanejvýš 50 mikrogramů prachových částic menších než 10 mikrometrů (tj. PM10) na metr krychlový. Na náměstí Republiky v Praze jich těsně po novoroční půlnoci bylo ve vzduchu více než pětkrát tolik a u Dětské nemocnice v Brně byl ve dvě ráno limit překročen téměř čtyřikrát.

O mnoho lepší to nebylo ani v menších městech – grafy ČHMÚ ukazují prudký výkyv kolem novoroční půlnoci takřka na všech stanicích s maximálními hodnotami většinou mezi 100 a 200 mikrogramy.

„Můžeme říct, že pyrotechnické výrobky odpalované během silvestrovské noci mají výrazně vyšší vliv než jeden velký ohňostroj, protože v součtu jich je výrazně víc. Potom to vidíme na koncentracích na jednotlivých stanicích,“ zdůraznil vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ Jáchym Brzezina.

Ještě horší to bylo, když meteorologové změřili koncentraci ještě menších prachových částic PM2,5. Těch by podle doporučení WHO nemělo být v ovzduší více než 10 mikrogramů na metr krychlový. U Dětské nemocnice však byla koncentrace PM2,5 po půlnoci 1. ledna vyšší než 150 mikrogramů na metr krychlový, tedy patnáctkrát vyšší, než by měla být. V Praze pak vzrostla koncentrace částic PM2,5 až nad 120 mikrogramů.

Silvestrovská noc je doba, kdy ulice rezonují výbuchy silvestrovské pyrotechniky. Právě ona je příčinou zvýšených limitů. Znečištění bylo přitom letos kolem půlnoci 1. ledna v Praze větší než loni, i když vítr foukal podobně. Vědci předpokládají, že je to tím, že lidé vystříleli více pyrotechniky.

Rakousko jako politická avantgarda, Dillí jako vykřičník

Že střílení petard a další zábavní pyrotechniky způsobuje de facto smog, není žádný nový poznatek. V Rakousku se o možném omezení ohňostrojů kvůli jejich vlivu na ovzduší debatuje již od počátku desetiletí, politici se ale zatím omezili na výzvy k Evropské unii.

Za pravdu jim však dávají například každoroční zkušenosti z Indie, kde lidé ve velkém odpalují petardy při listopadových oslavách svátku světel. Letos zažilo extrémní smog Dillí. Již před oslavami byl vzduch v metropoli velmi špatný, ale po odpálení petard – což úřady povolily na pouhé dvě hodiny – stoupla koncentrace polétavého prachu z již tak alarmujících 400 na 999 mikrogramů v metru krychlovém.