Sníh komplikoval dopravu v Česku, na jihu Čech mohou stoupat hladiny řek

Dopravu v horských oblastech Libereckého kraje zkomplikovalo v pátek odpoledne sněžení. Večer se na horách stále objevují přeháňky, postupně ale přecházejí v déšť. Silné sněžení odpoledne zasáhlo i další části Česka. Navíc platí výstraha ČHMÚ před deštěm, který může zvedat hladiny řek na jihu Čech.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Zsolt Czegledi

Výstraha před vydatným deštěm platí již od pátečního poledne do sobotního poledne na Českokrumlovsku a Prachaticku v jižních Čechách. Pro zmíněné okresy také platí varování před zvedáním hladin toků. Nebezpečí povodní je ale nízké.

„V severovýchodní polovině ČR se může přechodně vyskytnout silné sněžení – během hodiny mohou napadnout až tři centimetry nového sněhu, které bude přecházet do deště, ojediněle i mrznoucího s tvorbou ledovky,“ varovali meteorologové. 

Kvůli očekávanému sněžení také už ve dvě odpoledne silničáři pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny preventivně uzavřeli silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Silničáři k tomu sáhli preventivně, protože se čekalo vydatné sněžení. Ve 21:00 byla silnice pro kamiony znovu otevřena.  

Silnice do Polska přes Harrachov se v posledních letech při silnějším sněžení pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů preventivně uzavírá. K zablokování dopravy na tomto úseku stačí totiž jediný kamion uvázlý v kopci.

Voda na Šumavě

Na Šumavě v pátek a v sobotu déšť a tání sněhu způsobí vzestupy hladin menších toků. „V noci z pátku na sobotu očekáváme, že dojde v povodí horní Otavy, Blanice a Vltavy nad Vodním dílem Lipno k dosažení prvního stupně povodňové aktivity. V sobotu během dne by horní úseky toků měly už klesat,“ doplnili meteorologové.