Už žádná další vražda jako v Letňanech. Zabránit tomu mají Centra duševního zdraví

Soud uložil ústavní psychiatrickou léčbu Zdenku Milatovi, který se přiznal k dubnové vraždě prodavačky v obchodním centru v pražských Letňanech. Podle znalců i jeho samotného vraždil kvůli tomu, že přestal brát léky na svou duševní chorobu a nedocházel k lékaři. Ministerstvo zdravotnictví věří, že podobným případům by mohla zamezit reforma psychiatrické péče, hlavně rozšíření Center duševního zdraví.

Video Události
video

Události: Ministerstvo zdravotnictví věří, že vybuduje sto Center duševního zdraví

Milata se léčil většinou ambulantně, několikrát i dobrovolně v ústavu. Zhruba půl roku před tím, než vraždil v Letňanech, ale vysadil prášky – a začaly ho pronásledovat bludy v podobě hlasů boha a ďábla.

„Už jsem se cítil lépe bez prášků, ale dopadlo to, jak to dopadlo. Je mi velice líto, co jsem provedl. Rád bych vrátil čas, což nelze. Budu muset pykat za to, co jsem udělal,“ prohlásil Milata poté, co mu soud uložil ústavní psychiatrickou léčbu.

Dvaačtyřicetiletou prodavačku oděvů si Milata vybral 10. dubna za oběť zcela náhodně. Po vraždě nechal na místě činu své staré oblečení a odešel z prodejny v novém obleku a polobotkách. Dalšího dne upoutal pozornost strážníků poté, co v Karlíně vstoupil nahý do haly jedné z budov. Záchranáři, kteří ho odtamtud převáželi do léčebny, ho následně poznali na kamerových záznamech zveřejněných policií v souvislosti s vraždou, a upozornili kriminalisty. 

Vzniknout má stovka Center duševního zdraví

Při činu byl Milata v akutním stadiu schizofrenie. Pokud by měl stálý dohled i léčbu, nemuselo k tragédii dojít. „Tragické případy jsou vyústěním toho, že systém nefunguje dobře. Tito lidé jsou dnes primárně léčeni v rámci velkých psychiatrických nemocnic, ze kterých jsou následně propuštěni a neexistují žádné návazné služby,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Změnit to chce reformou psychiatrické péče. Vznikají v rámci ní Centra duševního zdraví, která nabízí zdravotní i sociální služby. V konečné fázi by mělo být center v Česku sto. Tím se rovnoměrně pokryje péče o duševně nemocné.

Dotace už byly vypsány na vznik šestnácti, zatím jich funguje šest. „Je tam lékař, psycholog, adiktolog, pracovní konzultant, ergoterapeut. Další aspekt je, že vyrážíme do terénu, nesedíme v ordinacích,“ vysvětluje psychiatr a vedoucí lékař Centra duševního zdraví na Praze 8 Miroslav Pastucha.