Bezpečnostní rada státu vzala na vědomí zprávu o extremismu. Zásahy kvůli SPD Hamáček odmítl

Bezpečnostní rada státu (BRS) vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. Uvedl to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu tak nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

„Bezpečnostní rada státu dnes vzala na vědomí zprávu o extremismu v původním znění tak, jak byla předložena ministerstvem vnitra. Materiál bude následně projednán na vládě,“ napsal poté Hamáček na Twitteru. Rada se naposledy zprávou zabývala na svém minulém zasedání 18. září, kvůli nedostatku času ji ale nestačila projednat.

Nový deník začátkem září informoval, že o zásadní změny v dokumentu usiloval Pražský hrad, který tvrdí, že text je předpojatý a tendenční. Hradu měly vadit především zmínky o sněmovním hnutí SPD v souvislosti s extremismem.

Média upozorňovala, že projednání nabírá zpoždění, protože v posledních letech vycházel dokument obvykle v květnu. Hamáček v říjnu zásahy politiků do zprávy odmítl a dodal, že vnitro text překládá v původním znění.

Někteří politici v posledních dnech apelovali, aby se BRS sešla kvůli pondělním výročním zprávám Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství, kde zazněla varování před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví.

ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a STAN oznámili snahu vytvořit sněmovní vyšetřovací komisi, která by hodnotila vliv cizích autoritativních režimů na Česko a hledala způsoby, jak tomuto vlivu lépe čelit.