Zabezpečte se před zloději, radí policie. Připravila aplikaci, která poradí jak

Polovinu trestné činnosti v Česku mají na svědomí zloději, kteří vykrádají domy, byty nebo chaty. Kriminalisté proto spolu se zámečnickým cechem vyvinuli aplikaci, která má lidem pomoci lépe chránit majetek. K dispozici je zdarma.

Video Události
video

Události: Policie připravili aplikaci, která poradí se zabezpečením nemovitostí

Vykopnout dveře trvá 1,5 sekundy, jejich vypáčení 6 vteřin, použití univerzálního klíče 10 sekund. Právě tyto tři metody zloději nejčastěji volí, aby se dostali k lidem domů. Používají ale i další metody – rozbijí okno, vyříznou ovládací zařízení garáže, vykradou trezor přes díru ve venkovní zdi nebo se do bytu probourají přes sousední dům.

„Spektrum pachatelů je široké od sociálně slabších spoluobčanů závislých na omamných a psychotropních látkách až po vysoce sofistikované skupiny ze zahraniční,“ informoval kriminalista Michal Herma z Útvaru speciálních činností SKPV.

Kriminalisté již letos zadrželi například čtyři kolumbijské kriminální skupiny a po další pátrají. Kromě Kolumbijců v České republice působí také polské nebo rumunské gangy. „Několik dnů dopředu tipují, v kolik odcházíte do práce a v kolik se vracíte, aby měli jistotu, že v bytě nebudou přistiženi,“ varoval Herma.

V roce 2018 už bylo vykradeno více než 5 tisíc nemovitostí, nejčastěji ve Středočeském kraji a Praze. Policie dopadla 1353 zlodějů. Většinou kradli peníze, šperky, elektroniku, v poslední době ale také zbraně, letos už 150 kusů.

Zabezpečte se

Jak správně zabezpečit dům, byt, chatu nebo garáž radí nová aplikace Zabezpečte se. Společně ji vytvořili policisté s Cechem mechanických zámkových systémů, dostupná je zdarma v Google Play i App Store.

U každého typu nemovitosti jsou vždy vyznačená kritická místa, následuje rada, jak je zabezpečit. K dispozici je i databáze certifikovaných zámečníků. „Bezpečnostní vložka, která není certifikovaná a nemá žádnou bezpečnostní třídu, je jako pozvánka pachatele,“ myslí si místopředseda cechu Tomáš Pospíšil.

  • Policie rovněž připravila spoty, které nabádají lidi, aby ihned volali policii, pokud zjistí, že u sousedů je lupič: