Místo chodníků a silnic kluziště. Meteorologové varují před páteční ledovkou

K silnému větru, který od čtvrtečního rána fouká na řadě míst Česka, se v pátek přidá ledovka. Kvůli mrznoucím srážkám bude vznikat zejména v západní polovině Čech. V pátek bude vítr postupně slábnout.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Eret

Ve čtvrtek v Česku zesílilo jihovýchodní proudění a v pátek budou od západu postupovat srážky, které budou na většině území Čech dešťové. Vzhledem k podchlazenému povrchu se bude místy, zejména v západní polovině Čech, tvořit ledovka, doplnili meteorologové.

Výstraha před ledovkou platí pro Karlovarský kraj, Tachovsko a Domažlicko od pátečních 3 hodin, pro zbylé okresy v Plzeňském kraji a také Prahu, Středočeský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj od pátečních 6 hodin do sobotního rána.

Upozornění na silný vítr je v platnosti do pátečních 15 hodin pro celý Liberecký kraj a Vysočinu a pro okresy Jindřichův Hradec, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Náchod, Trutnov, Děčín, Jeseník, Šumperk a Bruntál.

Meteorologové lidem doporučují, aby kvůli větru zajistili okna a dveře a upevnili předměty volně uložené venku, například zahradní nábytek. Na větrné poryvy si musí dát pozor také řidiči a turisté by se raději neměli vydávat do hor, zejména na túry po hřebenech. S ohledem na ledovku by lidé měli počítat s tím, že chodníky a vozovky mohou klouzat.