Šéf IKEMu Herman po sedmi letech končí. Odchází do soukromého sektoru

Ředitel pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleš Herman rezignoval. Z funkce odejde po sedmi letech ke konci letošního roku. Přijal nabídku ze soukromého sektoru. Na jeho místo vypíše ministr zdravotnictví výběrové řízení.

„Za mých sedm let v IKEM došlo k výraznému rozvoji nových medicínských postupů a metod. Od začátku mého nástupu jsem se také věnoval stavebnímu rozvoji IKEM, neboť s rozvojem medicíny se institut dostal až na samý strop svých kapacitních možností,“ uvedl Herman v tiskové zprávě.

Nemocnice postavila nový pavilon experimentální medicíny, chystá také stavbu dvou dalších pavilonů s akutním příjmem a 56 lůžky. Stát má asi 750 milionů korun, hotový by mohl být v roce 2020. 

„Institut předám svému nástupci, kterého bude vybírat ministerstvo zdravotnictví, ve skvělé kondici a připravený na další léta, ať už budou jakákoli. Nyní jsem se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru a čelit další profesní výzvě,“ dodal odcházející ředitel IKEMu Herman.

Ministr Adam Vojtěch (ANO) Hermanovu rezignaci přijal. „V první řadě bych mu chtěl velmi poděkovat za jeho mnohaleté působení ve vedení špičkového pracoviště, jako je IKEM, který neustále rozvíjí kvalitu poskytované péče a navíc má ekonomicky stabilizované hospodaření,“ uvedl ministr. V příštím týdnu vypíše výběrové řízení tak, aby nový ředitel mohl nastoupit od začátku roku 2019. 

IKEM je špičkové zdravotnické pracoviště. Jeho kardiocentrum ročně provádí přes 1300 operací včetně 40 transplantací srdce a jako jediné v Česku transplantovalo pacientovi i umělé srdce. V počtu transplantací orgánů je tamní centrum s 500 operacemi největší v Česku a patří mezi největší i v rámci Evropy. IKEM se věnuje ale také diabetologii nebo experimentální medicíně.

Profil

MUDr. Aleš Herman, Ph.D.

Absolvoval Lékařskou fakultu Karlovy univerzity v Hradci Králové a má atestaci z interního lékařství a kardiologie. V roce 2000 zde dokončil postgraduální studium.

Pracoval na I. interní klinice Fakultní nemocnice v Hradci Králové a dále jako vedoucí pracoviště invazivní kardiologie v Krajské nemocnici Pardubice, které v letech 2001 až 2002 zakládal. S vedením nemocnice se podílel na vybudování nového Kardiocentra.

Byl předsedou Vědecké rady a členem představenstva České lékařské komory, je členem Kardiologické společnosti ČLS JEP a zastával funkci tajemníka akreditační komise kardiologie.

Ředitelem IKEMu byl jmenován k 1. 10. 2011 tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. V roce 2016 byl vyhlášen Manažerem roku v odvětví Zdravotnictví a vyhodnocen v TOP 10 Manažerů roku napříč odvětvím, obdržel také Cenu za inovace pro udržitelný rozvoj. Další manažerské ocenění získal v roce 2017 v rámci oceňování 100 nejlepších společností v České republice „Českých 100 nejlepších“.

Vzdát se funkce ředitele IKEMu se rozhodl k 31. 12. 2018.