Poslanci schválili přísnější pravidla pro směnárny i odklad elektronických neschopenek

Zákazníci směnáren by mohli odstoupit od výměny až do tří hodin od transakce, schválili poslanci. Podpořili také odklad plného zavedení elektronických neschopenek nebo úpravu tzv. zelené nafty pro zemědělce.

Klienti by mohli odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. Vláda původně navrhovala lhůtu dvě hodiny. U směnárenských automatů bude lhůta pro odstoupení až tři pracovní dny, avšak pouze do částky 1000 eur. Opatření má chránit hlavně turisty před nekalými praktikami některých směnáren. Změnu zákona musí ještě projednat a schválit Senát, poté ji dostane k podpisu prezident. 

„Tato novela vyřeší velice nepřijatelné praktiky, které některé směnárny, zejména na území města Prahy, provozovaly,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která schválení novely přivítala.

Informace o právu na odstoupení od transakce bude na stvrzence ze směnárny uvedena již na prvním místě. Na dokladu o transakci bude také muset být uvedena webová stránka České národní banky, kde budou uvedeny informace o právech zákazníka.

Asociace směnáren podle svého dřívějšího vyjádření s návrhem nesouhlasí. Je podle ní nesystémový. Také Česká bankovní asociace hodnotí změnu zákona jako nešťastnou. Podle ní ohrozí poskytování směnárenských služeb v bankách. 

E-neschopenky až v roce 2020 

Poslanci schválili odklad plného zavedení elektronických neschopenek o rok na leden 2020. Jejich zavedení od příštího roku totiž není technicky připravené, upozornil Roman Sklenák (ČSSD).

O elektronické neschopence se mluví zejména v souvislosti s opětovným proplácením prvních tří dnů nemoci, které by mělo nastat od července 2019. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že od ledna bude fungovat dotazování se na pracovní neschopnost, od července bude moci zaměstnavatel zjistit, zda je zaměstnanec v pracovní neschopnosti a od ledna 2020 nastane plný ostrý provoz elektronické neschopenky.

Změna je součástí novely, podle níž by posudkoví lékaři už neměli spadat pod služební zákon, ale opět pod zákoník práce. Posudkových lékařů je nyní nedostatek. Změna by měla usnadnit jejich nábor a umožnit, aby nemuseli odcházet po dosažení 70 let věku. Kvůli věkové hranici má nyní stovka lékařů výjimku.

Posudková služba, která zkoumá zdravotní stav lidí kvůli invalidním důchodům či příspěvkům pro postižené a na péči, se s nedostatkem lékařů potýká dlouhodobě. Na její přístup a dlouhé vyřizovací lhůty si stěžují postižení lidé i pacientské organizace.

Nevidomí mají získat lepší přístup k literatuře

Sněmovna rovněž schválila výjimky z autorského zákona. Zrakově postižení lidé by se díky nim měli dostat v jim přístupných formátech k literatuře, časopisům a notovým záznamům, na které se vztahují autorská práva.

Pokud předlohu přijme také Senát a podepíše ji prezident, lidé se zrakovým handicapem včetně nevidomých by měli v budoucnu mít přístup k uvedeným dílům na jakémkoli nosiči. Novela také umožní takové kopie převážet přes hranice, a to nejen v Evropské unii, ale po celém světě.

„Postiženým pomůže zákonná licence odstraněním autorskoprávních překážek získat přístup k autorským dílům ve formátech pro ně přizpůsobených, takže budou moci tato díla číst nebo jinak vnímat stejným nebo téměř stejným způsobem jako osoby bez takového zdravotního postižení,“ zdůvodnilo potřebu novely ministerstvo kultury.

Konec pokut pro opilé vodáky

Sněmovna propustila do závěrečného čtení poslanecký návrh, který by měl zrušit pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu. Hospodářský výbor doporučil návrh upravit tak, aby zákaz plavby pod vlivem alkoholu zmírnil. Stotisícová pokuta by neměla vodákům hrozit, pokud by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu. Novelu iniciovali poslanci Pirátů, ale podepsali se pod ní i poslanci z TOP 09, STAN, ODS, KSČM, SPD, KDU-ČSL a ANO.

Důvodem zmírnění plavebního zákona je snaha dekriminalizovat, nikoli plně legalizovat pití alkoholu na vodě. V platnosti zůstane ustanovení, které policii nebo Státní plavební správě umožňuje zakázat plavbu člověku pod vlivem alkoholu nebo jeho potrestání za ohrožování ostatních.

Stát bude také od příštího roku i nadále vracet zemědělcům část spotřební daně z nafty odstupňovanou podle intenzity chovu hospodářských zvířat. Nově se bude ve výši vratky odrážet i to, zda zemědělec pěstuje i vinnou révu nebo citlivé plodiny, jako ovoce či zeleninu. Zjednodušit se má s tím spojená administrativa. Poslaneckou novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Poslanci podpořili také novelu plemenářského zákona, která má sjednotit podmínky pro uznávání šlechtitelských programů a organizací oprávněných vést plemenné knihy. Předloha má odstraňovat rozdíly v jednotlivých předpisech členských států EU, aby tyto rozdíly nemohly vytvářet překážky v obchodu s plemennými zvířaty.

Komunista Koníček míří do vedení NKÚ

Sněmovna také zvolila poslance Vladimíra Koníčka (KSČM) do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), do jeho kolegia. Navrhl ho šéf úřadu Miroslav Kala. Nahradí Jiřího Adámka, kterému v říjnu skončil mandát.

Funkce se Koníček ujme složením slibu do rukou předsedy sněmovny, čímž mu zanikne poslanecký mandát. V poslanecké funkci by ho měla nahradit bývalá poslankyně Marie Pěnčíková, která je náhradnicí za KSČM. Koníček v tajné volbě obdržel 129 hlasů ze 154 odevzdaných hlasovacích lístků.

NKÚ je ústavní instituce, která má na starosti kontrolu nakládání s penězi a majetkem státu. Vyjadřuje se ke státnímu závěrečnému účtu a dohlíží také na plnění státního rozpočtu. Ve své působnosti nemá kontrolu peněz obcí, měst a krajů, ani kontrolu společností s majetkovou účastí státu či samosprávy. 

Na programu je i úprava sňatků

Odpoledne si poslanci připomněli historickou událost spjatou se vznikem Československa v roce 1918, a to první zasedání československého parlamentu. Revoluční národní shromáždění se poprvé sešlo přesně před sto lety právě v prostorách, v nichž zasedá dnešní sněmovna. Tehdy byl také zvolen prvním prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk.

Poté se poslanci začali věnovat dalším bodům. Jde o poslanecký návrh, který má umožnit manželství homosexuálním párům, a další poslanecký návrh, který chce naopak manželství uzákonit pouze jako svazek muže a ženy. Novela občanského zákoníku má podle hnutí ANO zajistit homosexuálům a jejich dětem stejná práva, jako mají manželé a jejich potomci.