Většina nemocnic už zveřejňuje ceny léků. I když jim firmy hrozí zastavením dodávek

Většina státních nemocnic už začala zveřejňovat konkrétní ceny léků, za které od farmaceutických firem nakupují, nebo se ke zveřejnění částek v nejbližších dnech chystají. ČT to zjistila z ankety mezi jednotlivými nemocnicemi. Odtajnění cen léků nařídil na začátku září ministr Adam Vojtěch. Některé farmaceutické koncerny přitom pohrozily, že zveřejnění cen může vést až k zastavení dodávek.

Video Události
video

Události: Většina nemocnic už zveřejňuje ceny léků

Pražská Fakultní nemocnice v Motole sídlí hned vedle Nemocnice Na Homolce. K příkazu zveřejňovat ceny léků se ale postavily opačně. Zatímco motolská nemocnice už s odtajňováním cen začala, Homolka ceny léků zatím odtajnit nechce.

„Řekněme, že zatím je to na mou odpovědnost,“ uvádí ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík; některé farmaceutické firmy totiž nemocnici pohrozily přerušením dodávek.

Sousední Nemocnice Na Homolce ceny některých léků nezveřejňuje a tvrdí, že jí to smlouvy s některými firmami nedovolují. „Jednotkové ceny zveřejňujeme, vyjma případů, kdy byly ve smlouvě označeny za obchodní tajemství,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Na odtajňování cen léků si u státních nemocnic v minulých dnech stěžovalo nejméně šest farmaceutických firem. Některé z nich hrozí, že léky přestanou dodávat. „Zdravotnická zařízení se vystavují riziku výpadku dodávek léčivých přípravků a zdravotnických prostředků a ohrožení dalších dodávek produktů na český trh,“ vzkázala firma Sanofi-Aventis.

Firmy protestující proti zveřejňování cen léků
Zdroj: ČT24

Léky mohou zdražit, tvrdí někteří šéfové nemocnic

Podobně jako Motol většina nemocnic už ceny zveřejňuje nebo se k tomu v dalších dnech chystá. Někteří ředitelé ale varují před zdražením léčiv.

„Musíme počítat s tím, že to má důsledky. Tam, kde jsme ceny léků třeba měli levnější než v okolním světě, je budeme mít jako v okolním světě – tedy dražší,“ říká ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík.

„Když všechny budeme soutěžit znovu, může se stát, že některé věci budou dražší,“ domnívá se také ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Vojtěch se sejde s farmaceutickými firmami

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se chce se zástupci firem sejít. Kompromis by mohl spočívat třeba v tom, že by nemocnice ceny hlásily jen jeho resortu. „Trvám na tom, aby ministerstvo zdravotnictví disponovalo veškerými cenami, za které farmaceutické firmy prodávají léky,“ zdůrazňuje ministr.

„Pokud se budou informace poskytovat ministerstvu zdravotnictví a pro jeho kontrolní funkci, tak s tím nemáme problém,“ reagoval výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Jednání by mělo proběhnout do dvou týdnů. Zúčastnit se ho chce i premiér Andrej Babiš.