Mnichov 1938: Někteří historici odmítají tezi o zradě, šlo podle nich o vítězství Benešovy diplomacie

14 minut
Reportéři ČT: Mnichovská zrada?
Zdroj: ČT24

O mnichovské dohodě z roku 1938 se často hovoří jako o zradě, která by se dala vystihnout úslovím „o nás bez nás“. Představitelé Velké Británie a Francie podepsali spolu s Itálií a Německem dohodu, v níž přenechali část Československa Hitlerovi. Mnozí historici ale dnes tvrdí, že prezident Edvard Beneš s postoupením našeho území bez boje sám souhlasil. Jedno z největších tabu moderních českých dějin mapoval pro Reportéry ČT David Vondráček.

Před 80 lety do pohraničních bunkrů a pevností zamířilo při všeobecné mobilizaci čtvrt milionu záložníků rekrutujících se ze všech devíti národností Československa. Ochota bránit se proti předpokládané agresi Německa byla největší u Čechů, kteří celkově tvořili necelou polovinu obyvatel státu. U jiných národů, především u sudetských Němců, nebyla loajalita republice zaručena. Ani Maďaři a Poláci se s Československem úplně neztotožňovali.

Pamětník Miroslav Berkovský, jemuž bude v říjnu 103 let, mobilizoval jako dvacetiletý do Bratislavy. Panovala obava, že společně s Němci překročí československé hranice i Maďaři. Ani Slováci ale české vojáky nevítali právě s otevřenou náručí. „Musíte si myslet, že tam byla hrozná atmosféra protičeská. Oni nadávali čecháčkům, nerozlišovali. Když to byl Čech, tak do tebe a koukejte mazat domů,“ vzpomíná.

S příchodem podzimu roku 1938 se ale nakonec nebojovalo, protože československá vláda akceptovala závěry mnichovské konference z 29. září, která rozhodla, že Československo se vzdá území s více než padesáti procenty německého obyvatelstva. Pro závěry této konference se u nás vžil termín mnichovská zrada.

Ztraceni v Mnichově

Objevují se v Česku ale historici, kteří s jednoznačnou tezí o zradě nesouhlasí. Domnívají se, že takzvaná zrada byla vlastně obrovským vítězstvím taktické diplomacie prezidenta Edvarda Beneše. Největším odpůrcem teorie zrady Francie a Anglie je historik Jan Tesař, který už 10 let s žádnými médii nekomunikuje. Z jeho filozofie, že zrada nebyla tak úplně zrada, vychází základní dějová linka filmu Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově.

Podle historika Jana Tesaře prezident Beneš dobře věděl, že československá armáda není v září 1938 na válku s Německem připravena. Stejně tak Anglie a Francie. Prezident Beneš prozřetelně tušil, že světový konflikt brzy propukne a že Československo bude na straně vítězů. Mnichovskou dohodu tedy Tesař nepovažuje za národní tragédii, ale za diplomatické vítězství. Za tragédii považuje až mýtus, který z toho vzešel.

Československá armáda mohla v září 1938 počítat s půldruhým milionem vojáků připravených k boji proti 3,5 milionu vojáků německých. Nejpodstatnější složkou moderního typu boje byly tanky, kterých mělo Československo 350, a to zastaralých kusů. Německo disponovalo 2400 tanky. Dvě třetiny pohraničních pevností a bunkrů nebyly vůbec dostavěny a dělostřelecká výzbroj bunkrů se ve chvílích vzniku mnichovské dohody teprve vyráběla.

Chtějte po nás území s Němci

Není příliš známá skutečnost, že 14 dnů před mnichovskou konferencí vyslal v naprostém utajení prezident Beneš prostřednictvím spojenců vzkaz Hitlerovi, že je ochoten podstoupit nacistickému Německu rozsáhlé území. S těmito pokyny se měl inkognito 15. září 1938 vypravit k francouzské vládě do Paříže ministr sociálních věcí Jaromír Nečas.

Reportér ČT David Vondráček našel originály Benešových pokynů. Československý prezident v nich nabízí prostřednictvím Francie a Anglie Hitlerovi kompromis, který má zabránit válce – území do šesti tisíc čtverečních kilometrů společně s dvěma miliony československých Němců.

Ministr Jaromír Nečas tlumočil v Paříži nabídku Edvarda Beneše
Zdroj: ČT

„To byla velezrada. Nečas to měl zničit a nikdy to neměl nikomu ukázat,“ říká historik a bývalý předseda vlády Petr Pithart a současně dodává: „Ale od března se parlament prostě nesvolával. Vláda zasedala a nehlasovala. Všechno jsme naložili na bedra Benešova.“

Na utajené návrhy prezidenta Beneše zareagovali Britové a Francouzi nótou, v níž je ustanoven požadavek odstoupení třetiny území Československa s padesáti procenty Němců. 21. září 1938 vláda Milana Hodži nótu s dobrovolným odstoupením třetiny území i přes nesouhlas generality a bez souhlasu parlamentu přijala.

Pro mladého vojáka osudová zrada? Mládí mělo přednost

29. září 1938 aktéři mnichovské schůzky vycházeli z přijaté nóty československou stranou a ztrátě území z 21. září. „Text mnichovské dohody byl v principu to, co Beneš chtěl, aby po nás chtěli,“ tvrdí Petr Pithart.

Právní historik Jan Kuklík přesto zdůrazňuje: „Jako by se dnes Benešovi vlastně podsouvalo, že to sám zavinil, že si o to sám řekl a že tedy mnichovská dohoda je už jen realizací dohodnutého anglo-francouzského plánu z 19. září. Ale to je podle mého názoru nesprávná interpretace. Je nutné to opravdu zasadit do konkrétního vývoje. A tady si myslím, že Beneš skutečně vyvinul maximální úsilí, aby Mnichov odvrátil.“

Pamětník Miroslav Berkovský vzpomíná, jak po Mnichovu v roce 1938 opouštěl hranice. A prožíval nějakou zradu, nebo se mu snad chtělo bojovat? „Já jsem se hlavně staral, kam mám jít tancovat. Protože mi bylo 20 let,“ uzavírá 102letý Miroslav Berkovský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli obavám ze zavlečení slintavky se omezí dovoz potravin rostlinného původu

Vláda přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až dvaceti vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území Česka. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Také oznámil, že zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila úpravu českých azylových a migračních pravidel, uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana. Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Ministr vnitra chce s opozicí jednat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 15 hhodinami
Načítání...