Jediný politik si dělal poznámky. Teď zobrazují mnichovskou krizi z nového úhlu

3 minuty
UDÁLOSTI: Osobní vzpomínky přibližují atmosféru roku 1938
Zdroj: ČT24

„Memoárové poznámky na okraj tragických dnů utrpení a hanby“ je podtitul nové publikace historika Josefa Tomeše, která prostřednictvím pamětí prvorepublikového politika Františka Ježka přibližuje atmosféru přelomu září a října 1938, kdy Československo přišlo o rozsáhlá území. Jde o výjimečný pohled, Ježek byl jediným vrcholným politikem, který si dění zapisoval.

Daladier, Mussolini, A. Hitler, Neville Chamberlain. Čtyři podpisy nejenže odstartovaly likvidaci meziválečného Československa, ale také vyvolaly nekončící hořkost mnoha československých generací. Dodnes se hovoří o mnichovském diktátu nebo mnichovské zradě. S vydáním pohraničí tehdy souhlasily ty velmoci, od nichž celé Československo čekalo, že se ho zastanou.

Jak prožívaly politické elity osudové dny konce září 1938, ukazují nově vydané memoáry Františka Ježka. V době „Mnichova“ zastupoval v jednáních politických špiček stranu Národní sjednocení a stavěl se proti přijetí ultimáta, které tlačilo Československo k uznání nacistických požadavků. „O hranicích se nevyjednává, ty se brání zbraní bez ohledu na počet přátel a nepřátel,“ poznamenal historik Josef Tomeš, který Ježkovy paměti zpracoval. 

Vláda však navzdory tomu na požadavky přistoupila. Tím tíže František Ježek výsledek nesl. „Velmoci rozhodly o nás , bez nás a proti nám. Ti , kterým jsme byli oddanými a věrnými spojenci, opustili nás v rozhodné chvíli,“ řekl krátce poté, co odstupování pohraničí navzdory jeho postoji začalo.

Vlivný, ale pozapomenutý politik

František Ježek přímo v Syrového kabinetu, který vládl v době mnichovské krize, nezasedal. Půl roku však byl členem vlády Milana Hodži. Jako člen národní demokracie, resp. nástupnického Národního sjednocení v předcházejících letech pobýval v opozici.

Strana, kterou vybudoval Karel Kramář, se stavěla kriticky k Edvardu Benešovi a jeho politice, Ježek v ní ovšem měl významnou pozici a po Kramářově smrti a vyšachování radikálního křídla ji fakticky vedl. Přesto dnes jeho jméno nepatří k těm, která figurují například na stránkách učebnic dějepisu na rozdíl od dalších postav národnědemokratické strany – samotného Kramáře či Jiřího Stříbrného.

Za příležitost změnit to považuje vydání memoárů Ježkův vnuk Aleš Ulm, který se na jejich vzniku také podílel. „Cítil jsem to jako povinnost, že bych to měl udělat, že by si to dědeček zasloužil,“ uvedl. Sám má doma bustu Františka Ježka, kterou podle malíře Kristiana Kodeta vytvořil jeho otec, sochař Jan Kodet.

Memoáry jsou však hlavně jedinečným svědectvím o mnichovské krizi. František Ježek si totiž jako jediný z vrcholných politiků dělal poznámky. Podle Josefa Tomeše z nich je zřejmé, „jak se kdo projevoval, jak byl kdo pro obranu či se naopak defétisticky projevoval vůči dění“.

„§1 Vyklizování započne 1. října“

I když Mnichovská dohoda jako dokument, který neschválilo národní shromáždění (parlament), z československého hlediska patrně formálně nikdy neplatila, její obsah republika naplnila. Jak stanovil stručný první paragraf dokumentu, vyklizování pohraničí začalo 1. října 1938.

Edvard Beneš nicméně na základě toho, že mnichovský diktát přijal jen on jako prezident a vláda, kalkuloval s tím, že RČS v předmnichovských hranicích vlastně nikdy nezanikla. Rozhodující pro toto pojetí byl rok 1942. Na přelomu května a června československý odboj úspěšně eliminoval Reinharda Heydricha. V srpnu britská vláda prohlásila smlouvu za neplatnou, zatímco Svobodná Francie krátce poté podpis odvolala.

Že poválečné Československo přesto po osvobození prakticky neexistovalo v původních hranicích, s mnichovskou dohodou nesouvisí. Byl to důsledek smlouvy se Sovětským svazem z června 1945, podle které připadla Podkarpatská Rus Sovětskému svazu, po čemž údajně její obyvatelé volali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
12:15Aktualizovánopřed 27 mminutami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 4 hhodinami

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
15:07Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
11:32Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 11 hhodinami

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 14 hhodinami
Načítání...