Přechod na digitální televizi druhé generace bude stát miliardu

Přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 vyjde stát na zhruba jednu miliardu korun. Plán schválila vláda. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) řekla, že peníze ze speciálního účtu, na který přispívali operátoři, by měly na financování přechodu stačit.

Cena zahrnuje zejména vysílání prostřednictvím přechodových sítí, náklady související se změnou přídělů kmitočtů a výdaje spojené s odstraňováním rušení signálu mobilních sítí. 

Některé domácnosti si budou muset pořídit televizní přístroj umožňující příjem DVB-T2 nebo set top box. Podle Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou předloni schválila vláda, by při průměrné ceně 12 tisíc korun za nový přijímač a 600 korun za set-top box domácnosti vynaložily kvůli změně téměř pět miliard korun.

Přechod se nijak nedotkne lidí, kteří přijímají vysílání přes satelit, kabelovou nebo internetovou televizi. V současnosti je na trhu 1700 typů televizních přijímačů a set top boxů, které podporují DVB-T2. Je to zhruba 95 procent ze všech nabízených zařízení. 

Podle průzkumu společnosti Nielsen Admosphere z letošního ledna přijímá nový standard DVB-T2 sedm procent domácností vlastnících televizi. Z toho šest procent má televizor, který standard DVB-T2 přijímá, a jedno procento si pořídilo set top box.

Video Studio 6 Víkend
video

Souhrn důležitých informací o novém standardu DVB-T2

Většina vysílačů se vypne v roce 2020

Digitální televizní vysílání ve stávajícím standardu DVB-T skončí 1. února 2021. Převážná většina vysílačů bude ale vypnuta o sedm měsíců dříve, kdy je nutné uvolnit dosud využívané pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě.

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 je nutný právě kvůli celoevropské potřebě uvolnit část používaných kmitočtů pro mobilní operátory. DVB-T2 také zajistí vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí a umožňuje kvalitnější šíření televizního signálu.

Česká televize, která je provozovatelem tzv. veřejnoprávního multiplexu, může zcela přejít na standard DVB-T2, jakmile pokryje signálem alespoň 95 procent obyvatel. Provozovatelé ostatních tří multiplexů musí dosáhnout minimálně stejného pokrytí, jako mají ve standardu DVB-T.

Bezproblémový přechod na nový standard mají zajistit tzv. přechodové sítě, které vysílají souběžně se stávajícími multiplexy DVB-T. V současnosti fungují tři přechodové sítě, které pokrývají až 99 procent populace. Postupné vypínání stávajících vysílačů začne na konci roku 2019.

Náklady státu má uhradit radiokomunikační účet, jehož příjmem je část poplatků za využívání rádiového spektra. Úhrada jakékoliv finanční kompenzace je ale podmíněna výsledkem notifikačního řízení u Evropské komise.