H-System: správce Monsport slibuje nečinit „žádné překotné ani unáhlené kroky“, Zeman si zve předsedy soudů

Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě sejde s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Chce s nimi konzultovat kauzu H-System. Prezident totiž hlasitě kritizoval verdikt Nejvyššího soudu, podle kterého se má asi 60 rodin do měsíce vystěhovat. Podle Zemana to spolu s dalšími rozsudky vyvolává vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému.

Video Události ČT: Prezident Zeman si zve předsedy soudů
video

Události: Prezident Zeman si zve předsedy soudů

Z Nejvyššího soudu ale přišlo prohlášení, ve kterém Pavel Šámal zdůrazňuje, že s prezidentem nemůže probírat jednotlivé aspekty jakéhokoliv konkrétního případu. „Bylo by v rozporu se zásadou nezávislosti soudů a soudců, kdyby do rozhodování ve věci H-Systemu zasahoval předseda soudu jakýmkoli způsobem jako orgán státní správy Nejvyššího soudu.“  Šámal tak pozvánku na Hrad chápe jako výzvu k diskusi nad současným stavem soudního systému v České republice.

Rychetský serveru iHNned.cz řekl, že byl požádán, aby v úterý k Zemanovi přišel. „Ale o čem budeme jednat, nemám potuchy,“ poznamenal. O oznámení Hradu, že se bude jednat o schůzku na téma rozsudku v kauze H-System, nevěděl. To, že se Rychetský schůzky zúčastní, potvrdila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. I podle ní dostal pozvání bez uvedení tématu.

Prezident nemůže zasahovat do soudní moci, ozývá se kritika 

Zemana za schůzku kritizuje ústavní právník Jan Kysela, vidí v ní možnost zásahu politické moci do moci soudní. Podle Kysely je schůzka prezidenta s vrcholnými představiteli soudnictví vhodná za předpokladu, že s nimi chce mluvit například o organizaci soudnictví či o výběru vrcholných soudních funkcionářů. Podobné setkání se na Hradě událo na konci června, kdy se Zemanem jednal vedle Rychetského a Šámala i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Řešili spolu systémové otázky justice, například věk začínajících soudců.

Pokud si ale prezident pozve kvůli konkrétní kauze předsedy soudů, které se případem zabývají či v budoucnu zabývat mohou, považuje to Kysela za mimořádně nešťastné. „O čem si s nimi asi bude povídat? Proč to ti jedni patrně špatně rozhodli a jak to ti druzí mají dobře rozhodnout? To má být smysl té schůzky? Pokud ano, tak je to samozřejmě mimořádně nežádoucí zasahování do něčeho, co jsou základní atributy soudnictví, jako je nezávislost anebo nestrannost,“ poznamenal Kysela.

I kdyby se podle něj schůzka měla týkat něčeho jiného, vzbuzuje přinejmenším zdání, že „politická moc v podobě prezidenta republiky nějakou takovou ambici dávat soudům najevo, jak by měly soudit, má“.

Kysela zároveň připomněl, že Zeman se již v minulosti například „ne úplně šťastně“ vyjadřoval k rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Davida Ratha nebo že v případě takzvaných politických trafikantů vyloučil předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou z týmu, se kterým konzultoval výběr ústavních soudců.

Zemana za jeho výrok k H-Systemu kritizoval ve středu i soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka, který se kauzou zabýval. Poukázal na roli bývalého Zemanova poradce Miroslava Šloufa a na jeho propojení s H-Systemem. Podle bývalé právní zástupkyně části poškozených klientů H-Systemu Hany Marvanové část peněz „vylákaných podvodem od klientů končila v pokladně ČSSD“ v době, kdy byl předsedou strany Zeman.

Konkurzní správce nebude po uplynutí 30denní lhůty lidi stěhovat násilím 

Nejvyšší soud rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Vyhověl tak dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. Nejvyšší soud ale dospěl k opačnému závěru.

Družstvo Svatopluk tvoří někteří klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli. Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle NS absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. V podstatě tak investovalo do cizího majetku.

Konkurzní správce Josef Monsport chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy H-System. Ve čtvrtek ale poslal do médií prohlášení, že po uplynutí měsíční lhůty nebude činit „žádné překotné ani unáhlené kroky“, ve snaze uklidnit situaci.  

Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin. Obyvatelé na rozsudek reagovali prohlášením, že se nevystěhují. Chtějí se obrátit na Ústavní soud a ten může pozastavit vykonatelnost soudního rozhodnutí. 

Babiš by měl jednat se všemi bývalými klienty, požaduje sdružení Maják

Ozvalo se i sdružení Maják zastupující jinou část klientů H-Systemu. Vyzývá premiéra Babiše, aby jednal se zástupci všech klientů H-Systemu, nikoliv pouze s těmi z bytového družstva Svatopluk. Chtějí spravedlnost pro všechny.  

Premiér Babiš by totiž měl být mediátorem v jednání bytového družstva Svatopluk se správcem konkurzní podstaty Josefem Monsportem. Dohodli se na tom ve středu na společném jednání. 

Sdružení Maják ale žádá, aby se hledalo spravedlivé řešení pro všechny poškozené v kauze H-Systemu, sdělila ve čtvrtek předsedkyně sdružení Jitka Drunecká. „Vyzýváme k jednání ministra spravedlnosti a premiéra vlády, aby věc řešili ve prospěch všech klientů a k jednání byli pozváni i zástupci ostatních skupin klientů H-Systemu,“ uvedla Drunecká.

Podle ní je třeba brát zřetel na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který tento týden vyzval k nalezení spravedlnosti pro všechny věřitele H-Systemu.

Plné znění rozsudku Nejvyššího soudu v kauze H-System 130.30 KB

Sdružení Maják ve středu uvedlo, že nemá zájem na vystěhování lidí z Horoměřic z jejich domovů. Upozornilo ale, že družstvo Svatopluk svévolně snížilo majetek zahrnutý do konkurzní podstaty, ze které mají být odškodněni všichni bývalí klienti H-Systemu.

Sdružení také připomnělo, že se peníze z H-Systemu dosud nepodařilo najít. Vyzvalo proto politiky, aby se zasadili o nalezení tohoto majetku. Družstvo Svatopluk musí podle verdiktu Nejvyššího soudu zveřejněného v úterý do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích. Týká se to asi 60 rodin.

Poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc.