Vládu ANO s ČSSD vítá sedm procent lidí, většině ale nevadí

Vládní koalici hnutí ANO a ČSSD čeká v červenci hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně. Jako dobrou variantu ji podle průzkumu, který zpracovala agentura Kantar TNS pro Českou televizi, vidí jen sedm procent lidí, ale více než polovině respondentů nevadí. Bezmála polovině oslovených také nevadí, že by se menšinový kabinet opíral o komunistickou stranu.

Česko od podzimních voleb stále čeká na vládu s důvěrou. Šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš s prvním pokusem v lednu neuspěl, od té doby se konají jednání, která vyústila v dohodu hnutí se sociální demokracií. Na konci června prezident Miloš Zeman novou vládu jmenoval a menšinový kabinet teď čeká hlasování o důvěře.

Z červnového průzkumu vyplývá, že spojení ANO s ČSSD vidí jako dobrou variantu, kterou vítá sedm procent občanů. Podle 59 procent to sice není ideální vláda, ale nevadí jim. Nepřijatelný je tento kabinet pro 28 procent lidí.

Pozitivněji hodnotí spolupráci těchto dvou politických subjektů ženy, občané starší 60 let a lidé s nižším vzděláním. Nejkritičtěji se naopak k chystané vládě staví podnikatelé, mezi nimiž je téměř polovina těch, kteří tuto vládu označili za nepřijatelnou.

Bez komunistů důvěra nebude. Podpora KSČM nevadí skoro polovině lidí

Hnutí ANO ale nemá se sociální demokracií dost hlasů v dolní komoře, aby jejich vláda získala důvěru. Dostatečnou podporu má zajistit KSČM. Takový scénář dělí společnost na dva zhruba stejně velké názorové tábory.

Necelé polovině obyvatel, přesně 49 procentům, by vláda „jištěná“ komunisty nevadila. Proti se staví 42 procent lidí. Necelá desetina se pak nedokázala přiklonit ani na jednu stranu.

Do jaké míry je pro Vás přijatelná vláda ANO s ČSSD?
Zdroj: technologie CATI/600 respondentů/Kantar TNS pro ČT/2.6. – 22. 6. 2018

Ze sociodemografického hlediska se postoj k této věci podobá hodnocení vlády ANO a ČSSD. Přijatelnější je tak podpora KSČM spíše pro ženy, pro lidi starší 45 let a respondenty s nižším vzděláním. Naopak mezi významné kritiky patří podnikatelé.

Komunisté si vytyčili několik podmínek, aby s nimi druhá Babišova vláda mohla počítat. Jedním je zdaněním náhrad za majetek, který církve nedostaly v restitucích. Podle výzkumu se zdaněním souhlasí 63 procent obyvatel. Proti takovému kroku se vyjádřilo 28 procent lidí.

  • Aktuální průzkum pro ČT v rámci pravidelného projektu Trendy Česka provedla společnost Kantar TNS. Sběr dat probíhal ve dnech 2. 6. až 22. 6. 2018, zúčastnilo se ho 1200 respondentů, kteří odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště). Výsledky aktuálních politických témat vycházejí z reprezentativního vzorku 600 respondentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Výročí Jana Husa si připomněli v Betlémské kapli i Husinci

V Česku se v neděli připomíná výročí mučednické smrti mistra Jana Husa, který byl pro své názory před 610 lety v německé Kostnici upálen. V den státního svátku se konala například slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli, kde Hus kázal.
před 1 hhodinou

Na Moravě hrozí večer silné bouřky

V jihovýchodní polovině Česka večer a v noci hrozí bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
před 6 hhodinami

Nebezpečného vybržďování se řidiči dopouštějí stále častěji

Jeden z nejnebezpečnějších přestupků na silnicích je takzvané vybržďování. Podle psychologů počet lidí, kteří se takto chovají za volantem, roste. Ministerstvo dopravy i kvůli tomu uvažuje o uzákonění povinného minimálního odstupu. Jen vloni se kvůli nedodržení vzdálenosti mezi auty stalo téměř pět tisíc nehod.
před 12 hhodinami

Jak je to s poplatky za televizi a rozhlas?

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 13 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 22 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Před 35 lety si Češi a Slováci zvolili posledního společného prezidenta

Před pětatřiceti lety, tedy 5. července 1990, byl Václav Havel zvolen prezidentem České a Slovenské federativní republiky a zároveň poslední hlavou společného státu. Ve funkci skončil předčasně o dva roky později. V den, kdy Slováci přijali deklaraci o nezávislosti.
před 22 hhodinami
Načítání...