Poche zamíří do Černínského paláce jako politický tajemník, Hamáčkovo angažmá budí kontroverze

Sociální demokrat Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí, přece jen usedne v Černínském paláci. Jak sdělil serveru iHNED.cz, ujme se funkce politického náměstka. Samo ministerské křeslo ovšem zůstává prázdné; řízením resortu je sice pověřen šéf ČSSD Jan Hamáček, kontroverze ale vzbuzují okolnosti, za jakých se tak stalo. Není totiž jasné, zda jde o jednostranný tah Hradu, nebo tajnou dohodu koaličních lídrů a prezidenta.

„Nastupuji na ministerstvo jako nehonorovaný politický tajemník,“ sdělil Poche v interview pro Hospodářské noviny. „Obrazně řečeno, vyhrnu si rukávy a budu od rána do večera pracovat pro tuto zemi na ministerstvu zahraničních věcí. Budu mít dohodu o pracovní činnosti za symbolickou odměnu, takže se budu dál věnovat i práci europoslance.“

Sociální demokracie původně nominovala Pocheho přímo do ministerského křesla, proti tomu se ale postavil Pražský hrad i komunistická strana; europoslance a reprezentanta pražské sociální demokracie označovali za příznivce migrace a spojovali ho se spornými metropolitními zakázkami, šéf KSČM Vojtěch Filip pak explicitně uvedl, že vládu s Pochem jeho strana ve sněmovně nepodpoří – hlasy komunistů jsou přitom pro premiéra Andreje Babiše klíčové.

Poche s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem se snažili hlavu státu obměkčit na společném jednání a Babiš Pocheho zanechal i na seznamu ministerských kandidátů. Resortu se ale nakonec provizorně ujme první místopředseda nově jmenovaného kabinetu a Pocheho stranický šéf.

„Od začátku je přece jasné, že já prezidentovi neustoupím,“ vzkazuje nyní neúspěšný kandidát na Pražský hrad. „Nebyl důvod k tomu, aby mě nejmenoval ministrem. Myslím, že bylo jasně vidět, že všechny argumenty byly pouze zástupné. Ministr nebudu, ale budu se podílet na vedení a koordinaci personálně, politicky i analyticky.“

Aktuálně: Babiš na Hrad poslal druhou listinu bez Pocheho

Podle informací serveru Aktuálně.cz došlo k nejmenování Pocheho tím, že Andrej Babiš s Hamáčkovým vědomím zaslal na Hrad druhý seznam ministrů, který už europoslancovo sporné jméno neobsahoval. O vyškrtnutí Pocheho podle serveru zřejmě Hamáček neinformoval ostatní členy vedení ČSSD.

Informaci Aktuálně opírá o vyjádření místopředsedy ČSSD Martina Netolického a nejmenovaných zdrojů z Hradu, Hamáček ji odmítl potvrdit. Podle někdejšího soudce Ústavního soudu Stanislava Balíka se nyní neúspěšnému ministerskému aspirantovi kvůli nenaplněným očekáváním otevírá možnost obrátit se na strážce ústavnosti. 

„K zamyšlení to (ústavní stížnost) určitě stojí. Stojíme v situaci, že je-li ústava nějakým závažným způsobem pošlapávána tak, že to ústavodárce nepředpokládal, pak je potřeba hledat řešení,“ řekl v Devadesátce ČT24. „Prezident jmenuje členy vlády na návrh premiéra a není tam (v ústavní formulaci) plurál. Situace není taková, že by pan premiér mohl poslat na Hrad čtyři nominační návrhy. Návrh musí být jenom jeden a nejsem si zcela jist, jestli vůbec, je-li jednou návrh poslán, může být vzat zpátky.“

Babiš: Druhý seznam nebyl

Andrej Babiš ovšem v rozhovoru, který s ním ČT24 pořídila na politickém jednání v Lucemburku, odmítl, že by existoval druhý ministerský seznam. „Nebyl druhý návrh. Dal jsem jediný návrh, ten jsem v pondělí v 9 hodin 10 minut doručil do prezidentské kanceláře a na seznamu byl pan Poche. Druhý seznam nebyl,“ konstatoval a odmítl, že by prezidentu Zemanovi ustupoval. „Pan prezident určitě vládu nesestavoval a ve vládě není jediný člen, kterého pan prezident navrhl.“

Nejasnosti, zda Babiš stáhl Pocheho nominaci, nebo zda ho Zeman odmítl jmenovat z vlastní vůle, mezitím začaly negativně rezonovat v opozičních – i koaličních řadách. „Nestrašila bych možností, že by na tom krachla vláda, ale je to věc, která bude pro poslance ČSSD při hlasování o důvěře vládě důležitá,“ řekla k vyřazení Pocheho místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Valachová. Podle zjištění ČT tři z patnácti poslanců strany momentálně nejsou rozhodnuti, zda pro vládu zvednou ruku.

Ještě razantněji pak na dění kolem Černínského paláce reagují lidovci. „Dochází k útoku na Ústavu České republiky. Budeme chtít vidět kopii dopisu, který byl zaslaný na Hrad, protože jedna, nebo druhá strana lže. Je to poprvé v historii České republiky, kdy nebyli jmenováni všichni ministři,“ prohlásil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Nastolené poměry negativně hodnotí i místopředseda ODS Martin Kupka. „Nemáme plnohodnotného ministra zahraničních věcí a na mezinárodním poli pravděpodobně budeme zastávat polopostoje. Je to jednoznačně nezodpovědný krok, který snižuje kredibilitu České republiky.“

Termín pro obsazení ministerstva neexistuje

Jak dlouho zůstane neobsazené samo ministerské křeslo, není podle premiéra Babiše časově vymezené. „Pan Hamáček je pověřen resortem. Nejsem ten, kdo určuje pravidla, je to hlavně na něm a na panu prezidentovi,“ konstatoval v rozhovoru pro ČT24.

„Politiku vůči evropským zemím dělám hlavně já z titulu premiéra a z titulu toho, že jsem na Evropské radě. Koordinujeme se, jsem v kontaktu se všemi náměstky, resort je stabilizovaný, jsou tam kvalitní odborní náměstci, předpokládám, že pan místopředseda vlády situaci vyřeší. Žádné termíny nepadly,“ dodal s tím, že v Evropě prázdné křeslo v Černínském paláci „nikoho nezajímá“. 

Prozatímní neobsazení postu šéfa české diplomacie za problematické nepovažuje ani prezidentská kancelář. „Není to nová situace, v silách pana předsedy Hamáčka je to zvládnout,“ podotkl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. „Osobně si nemyslím, že by pan prezident změnil (na Miroslava Pocheho) názor. Politici budou muset jednat a navrhnout jiné řešení.“

I neobsazené ministerské křeslo je ale podle někdejšího ústavního soudce Balíka problematické. „Postup se zcela příčí článku 9 ústavy, podle kterého předpisy nejde vykládat tak, aby byly porušovány principy demokratického státu,“ upozornil. „Jestliže je protiprávní stav navozen od samého počátku, nemohu odpovědět jinak, než že provizorium nemůže trvat ani den. Není možné, abychom si v rámci aplikace ústavy řekli, že podržíme protiprávní stav, byť na čtrnáct dní.“

Devadesátka: Česko má novou vládu, Pocheho jméno v ní ale chybí (zdroj: ČT24)