
Tomáš Hüner hostem pořadu Interview ČT
Zároveň designovaný premiér Hünerovi nabídl, aby se stal jeho poradcem pro oblast energetiky, což končící ministr rád přijme, pokud to nebude v právním rozporu s jeho prací pro firmu Siemens, kam se vrací. Hüner by také rád zasedl ve zřizované odborné pracovní skupině, která má hájit zájmy státu v jaderné energetice.
Hüner odmítl spekulovat, zda za jeho koncem na ministerstvu mohl stát jeho odlišný názor na transformaci polostátní energetické společnosti ČEZ, kterou někteří považují za nejschůdnější cestu k financování případné stavby nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Prosazuje ji šéf firmy Daniel Beneš, který je blízký prezidentu Miloši Zemanovi.
Hüner: S prezidentem máme na ČEZ shodný názor
„Co se mi na tom nelíbí, je dělit ČEZ, aniž bych věděl, co to znamená pro stát a jak je to pro něj jakožto akcionáře výhodné a efektivní,“ vysvětlil svůj postoj. „Jde o to dopočítat, co to znamená z hlediska dopadu do veřejných financí,“ dodal.
Dostavbu Dukovan však považuje za důležitou, protože elektrárna stárne a v budoucnu dojde k odstavení starších bloků. „Výpadek je to dost velký a přijde v době, kdy lze předpokládat, že bude v Evropě nedostatek elektrické energie, tím pádem její cena bude vysoká,“ sdělil svou predikci a dodal, že navíc ani za vysokou cenu nemusí být k mání.
O investičním modelu výstavby bloku v Dukovanech by se mělo rozhodnout do konce roku. Rozhoduje se nyní mezi několika variantami, buďto bude investorem ČEZ prostřednictvím dceřiné společnosti, nebo stát, nebo sdružení investorů.