Schůzka na Hradě se týkala budoucnosti energetiky, ne ministra průmyslu, řekl šéf ČEZu

Budoucnosti české a evropské energetiky se věnovala čtvrteční schůzka prezidenta Miloše Zemana s designovaným premiérem Andrejem Babišem (ANO) a generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ Danielem Benešem. Novinářům to po jejím skončení řekl Beneš.

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Konkrétní probírané záležitosti například ve spojitosti s možnou stavbou nového jaderného bloku v Česku Beneš komentovat nechtěl. „Nedohodli jsme se na tom, že bychom něco veřejně závěrem formulovali. Myslím si, že to byla velmi úspěšná konstruktivní schůzka,“ uvedl pouze.

Podle zdrojů ČTK měla být tématem jednání mimo jiné budoucnost Tomáše Hünera (za ANO) jako ministra průmyslu a obchodu v nové vládě, kterou by mělo sestavit hnutí ANO se sociálními demokraty s podporou komunistů. Beneš to ale popřel.

Předseda představenstva a generální ředitel ČEZu Daniel Beneš
Zdroj: ČTK
Autor: Kamaryt Michal

„Personální otázky jsme neřešili, to není moje role,“ řekl Beneš. Podle informací ČTK by mohl Hünera ve funkci nahradit bývalý ministr práce a sociálních věcí z úřednické vlády Jiřího Rusnoka František Koníček.

K budoucnosti společnosti ČEZ - hovoří se o možné transformaci nebo rozdělení společnosti - se později vyjádřil i prezident republiky Miloš Zeman. „Je to primárně na rozhodnutí jak premiéra, tak ministra průmyslu a obchodu - se kterým se, jak se zdá, v této věci shoduji - ale jsem proti rozdělení ČEZ. Výhodou ČEZ je právě to, že je to jednotný podnik,“ řekl v rozhovoru pro TV Barrandov prezident. Záměr rozdělení ČEZ má mimo jiné pomoci k rozhodnutí o případné stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.

Premiér Babiš ještě jako ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) podporoval výstavbu nového jaderného bloku z peněz ČEZu. Argumentoval mimo jiné tím, že firma má peněz dost. Loni v lednu Babiš mimo jiné uvedl, že zástupci jeho tehdejšího ministerstva financí hlasovali na konci roku 2016 proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení ČEZu. Dozorčí rada před předloňskými Vánocemi nicméně potvrdila ve funkci předsedy představenstva Beneše na další čtyři roky.

Hospodářským novinám letos v květnu Hüner řekl, že o tom, kdo stavbu případných dalších jaderných bloků v ČR zaplatí, chce mít jasno do konce roku. List dále uvedl, že vedení ČEZu ustoupilo od plánu na rozdělení této firmy. Důvodem měl být odpor politiků v čele právě s Hünerem.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Loni jí vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.