Mynářova TJ Osvětimany dostala statisíce na dotacích. „Umožnil nám určité věci,“ zní z fotbalové asociace

11 minut
168 hodin: Tady je Mynářovo
Zdroj: ČT24

Osvětimany na Zlínsku znají recept, jak získat statisíce na vesnický fotbal. Tamní maličký fotbalový klub získal z takzvaných loterijních peněz od fotbalové asociace celkem 800 tisíc korun. Není úplně jasné, podle jakých pravidel se jim to povedlo. Známo je naopak to, že z Osvětiman pochází hradní kancléř Vratislav Mynář, který je členem výkonného výboru klubu i asistentem trenéra. Po stopách dotace se vydali Jan Novák a Martin Mikule z redakce pořadu 168 hodin.

Vesnický fotbalový klub TJ Osvětimany hraje 1. A třídu, což je jedna z nižších fotbalových soutěží. Přesto k němu fotbalová asociace byla štědrá. Z takzvaných peněz z loterií za rok 2016 dostal klub dvě dotace, nejdřív půl milionu a pak ještě dalších 300 tisíc korun.

Český rozhlas (ČRo) zjistil, že v porovnání s týmy na stejné úrovni to byla rekordní suma. „Třeba pardubický krajský fotbalový svaz, který zastřešuje několik klubů hrajících na úrovni Osvětiman, tedy šestou fotbalovou soutěž, získal jenom 90 tisíc korun,“ říká reportérka ČRo Markéta Chaloupská.

O peníze podle svých slov požádal starosta městyse a jednatel klubu TJ Osvětimany v jedné osobě Otakar Berka (KSČM). Na dotaz, jestli mu nebyla vysoká dotace podezřelá, když v ostatních krajích dostávají řádově méně, odpověděl: „Prostě jsme zažádali. Dostali jsme, tak co jsem měl jako zjistit? Jestli jsem dostal moc nebo málo? Jestli se nemám s někým podělit, nebo jak to myslíte, tu otázku? Já nevím, kolik kdo dostal, ani nevím, jestli je pravda to, co říkáte. Mě to prostě nezajímá. Proč by mě to mělo zajímat?“

Když se reportéři pořadu 168 hodin Berky ptali, jestli náhodou nemohl při získání dotace někdo vlivný pomoci, slyšeli jen „nevím“. Správce hřiště Luboš Křemeček byl sdílnější. „Nebýt Mynáře, tak tady není vůbec nic. Vůbec nic. Když tu nebyl, tak se hrála čtvrtá třída.“ Na mysli měl kancléře prezidenta Vratislava Mynáře, který má v obci třeba luxusní penzion nebo sjezdovku.

Tak ono se píše nebo se říkalo, je tam i pan kancléř Mynář, který má dobré vazby na fotbalovou asociaci. Umožnil nám určité věci. Že se třeba Fotbalista roku dělal na Pražském hradě a tak dále. Takže nám vycházel vstříc v mnoha věcech. Takže si myslím, že tak nějak to bylo a působilo.
Zdeněk Zlámal
první místopředseda výkonného výboru FAČR za Moravu

Křemeček však mluvil o dřívější době. O nové osmisettisícové dotaci prý nic neví. Nevšiml si ani žádných nových investic. „Vůbec nic se nezměnilo. Je to úplně stejné, tak jak je to tady,“ řekl.

A na co konkrétně hodlá úspěšný žadatel o dotaci Berka peníze využít? „Na vybavení. Kopačky, trenéry, dresy, něco asi vylepšíme taky na hřišti. Možná kabiny částečně zlepšíme a podobně,“ vyjmenovává osvětimanský starosta.

Sám Mynář říká, že s penězi nemá nic společného. „Když už děláte tak důstojnou a zajímavou reportáž pro Českou televizi, tak bych poprosil, aby se tam říkala pravda. Podle mého zjištění ty peníze jsou zcela cíleně a jenom pro mládež. To znamená, nemá to s žádným A mužstvem, kde já jsem trenér, nic společného,“ vysvětluje kancléř.

V Osvětimanech mají jeden tým žáků. Je jich asi patnáct. A že by s kancléřem neměl nic společného, není zas tak úplně pravda. Tým netrénuje na hřišti klubu, ale kousek vedle, na soukromém hřišti Vratislava Mynáře.

Trenér mládeže Bohumil Mrkvus se o osmisettisícové dotaci dozvěděl až počátkem týdne z médií. Že by jeho svěřenci dostali každý zhruba 50 tisíc korun na hlavu, nevěděl. „My jsme jenom trenéři. Takže já nevím, jakým stylem byly ty peníze investovány,“ říká.

Ostatní kluby dostávají řádově méně

Fotbalový klub Osvětimany měl opravdu štěstí. Tak štědrá jako k němu nebyla fotbalová asociace ani ke klubům, které mají víc týmů a hrají krajský přebor o úroveň výš. Třeba fotbalový klub RAK Provodov, který sídlí asi 50 kilometrů od Osvětiman.

„Máme v současné době šest týmů. Když se kouknete okolo, tak je potřeba udělat strašně moc, třeba nové zábrany. Tady by chtělo udělat nějakou tribunku,“ popisuje možnosti pro investice předseda klubu FC RAK Provodov Josef Rak. „Na to momentálně peníze teď nemáme,“ dodává s tím, že ze stejného banku dostali jen 20 tisíc korun. „Záleží, kdo to rozděloval, že. Jestli to rozdělovalo nějaké kolo štěstí, tak měly Osvětimany štěstí. Ale jak říkal Terazky, to povedajte starej materi,“ glosuje situaci Rak.

FK Brandýs nad Labem má dva týmy a hraje divizi, což je o dvě úrovně výš než Osvětimany. „Stačí se podívat okolo sebe, třeba na sedačky, které tady máme. Vidíte, že to je dost chatrné. To už je skoro o strach, abyste z toho nespadli,“ popisuje stav tamního hřiště místopředseda výboru klubu Jiří Weigl. O možnosti získat dotace z loterijních peněz v Brandýse nevěděli. „Nepřipadá mi to transparentní. Respektive rád bych znal klíč. Rád bych se o to ucházel taky,“ říká Weigl.

Rozdělování peněz ve fotbale obestírá hustá mlha

Jak systém rozdělování peněz fungoval, není obecně známo. „Ten mechanismus nebudeme sdělovat. I vzhledem k tomu, že fotbalová asociace je stále jako právnická osoba obviněna,“ vysvětluje mluvčí Fotbalové asociace ČR Michal Jurman.

Miroslav Pelta, který šéfoval tehdejšímu výkonnému výboru, byl o něco sdílnější. „To bylo tak, že výkonný výbor dostal nějaký návrh, a v té podobě, co byl navržen, se to většinou schválilo.“ A co říká na kritiku, že v systému rozdělování peněz ve fotbale hrají příliš velkou roli známosti? „Já bych řekl, že já jsem žádnou velkou kritiku nezaznamenal. Já bych řekl, že to není kritika. Já tomu říkám závist,“ popisuje svůj pohled.

Je to přesně rok, co Miroslava Peltu zatkla policie kvůli podezření z nezákonného rozdělování dotací z ministerstva školství. Tehdy skončil i v čele fotbalové asociace. Lidé ze současného vedení asociace reagují na zprávu o dotaci pro Osvětimany různě. „My prostě máme v povaze vidět za každým rohem nějaké strašidlo,“ říká předseda FAČR Martin Malík.

„Je to zvláštní a nedokážu na to odpovědět,“ odpovídá předseda řídicí komise FAČR za Moravu Pavel Nezval.

„Já bych takového člověka potřeboval u sebe, aby mi dokázal sehnat takové peníze. To bych byl nadšený,“ zasnil se člen výkonného výboru FAČR za Čechy Miroslav Liba.

Pro některé fotbalové funkcionáře byla dotace pro malý klub v Osvětimanech překvapením. „No samozřejmě, že to působí divně,“ říká předseda Okresního fotbalového svazu Trutnov Jaroslav Havlina. „To je úplně výsměch ostatním klubům, které hrají jakoukoliv soutěž,“ doplňuje ho člen řídicí komise FAČR za Moravu Jindřich Skočdopole.

Podle předsedy výkonného výboru zlínského krajského fotbalového svazu Pavla Brímuse je všem jasné, jak se věci mají: „Je to velice jednoduché. Ale já se s tím nemíním na veřejnosti nějak propagovat. Víme všichni, co za tím je. Normální oddíl ve Zlínském kraji nebo v kterémkoliv kraji v České republice by to asi nedostal.“

První místopředseda výkonného výboru FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal promluvil nejkonkrétněji: „Tak ono se píše nebo se říkalo, je tam i pan kancléř Mynář, který má dobré vazby na fotbalovou asociaci. Umožnil nám určité věci. Že se třeba Fotbalista roku dělal na Pražském hradě a tak dále. Takže nám vycházel vstříc v mnoha věcech. Takže si myslím, že tak nějak to bylo a působilo.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 5 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 6 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 6 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 6 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 6 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 8 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 8 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...