Zmírnění protikuřáckého zákona poslanci smetli, návrh neprošel prvním čtením

11 minut
Zmírnění protikuřáckého zákona poslanci smetli
Zdroj: ČT24

Zákaz kouření v restauracích či na zastávkách platí a platit bude. Poslaneckou novelu, která jej chtěla zmírnit, zamítla sněmovna hned v prvním čtení. Možnost postavit kuřárny či v některých případech si i vybrat, zda kuřáky s hořícími cigaretami nevpustit do lokálu, tak hostinští nedostanou.

Takřka na den přesně rok od chvíle, kdy začal platit protikuřácký zákon, rozhodli poslanci, že se omezení, která zavedl, měnit nebudou. Skupina poslanců, mezi kterými byli zástupci většiny stran s výjimkou KDU-ČSL, chtěla mimo jiné umožnit, aby v restauracích nebo například divadlech vznikly kuřárny, takže by kuřáci nemuseli své závislosti holdovat venku.

Novelu projednávali poslanci natřikrát. Nakonec však výraznou většinou schválili návrh na zamítnutí novely – pro bylo 91 ze 172 přítomných poslanců včetně všech zástupců ANO a KDU-ČSL, jednomyslně proti byli poslanci ODS a SPD; poslanci dalších stran hlasovali rozdílně, případně se zdrželi. 

5 minut
UDÁLOSTI: Úplný zákaz kouření v restauracích bude platit dál
Zdroj: ČT24

Návrh na zmírnění protikuřáckého zákona původně podpořilo přes 80 poslanců z osmi sněmovních stran - včetně dvacítky členů ANO. Ti nakonec hlasovali proti předloze se zbytkem hnutí.

Svoboda a zdraví

Zastánci zmírnění zákona argumentovali zejména svobodou výběru. Podle Vojtěcha Munzara (ODS) funguje zákon v současném znění „na úkor výkonu vlastnických práv majitelů hospod a restaurací“.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti), který byl pod návrhem také podepsán, řekl, že návrh podpořil i jako nekuřák. „Vadí mně, že v klidových vnitroblocích v noci v Praze je bordel kvůli kuřákům, kteří tam jsou nuceni stát před hospodou,“ uvedl.

Rostislav Vyzula (ANO) naproti tomu upozornil na zahraniční zkušenosti. Poukázal, že docela měkký protikuřácký zákon býval ve Španělsku. „Po několika letech zjistili, že není efektivní, tak zavedli zákaz,“ shrnul. Dodal, že nejde „o zákon o svobodě podnikání, ale o ochraně veřejného zdraví“, zdůraznil.

Na obranu stávajícího znění zákona vystoupil i ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). „Ten zákon má za cíl zvýšit ochranu před negativními důsledky návykových látek, zejména tedy tabáku, ale řeší se tam i alkohol. (…) Zákon má pozitivní dopad na veřejné zdraví. To má přednost před svobodou podnikání. Měnit zákon po roce účinnosti je nezodpovědné,“ řekl ministr poslancům.

Novela měla kromě kuřáren umožnit provozovatelům menších hospod nebo barů do 80 metrů čtverečních, v nichž se nepodává jídlo, označit podnik za kuřácký.

Autoři předlohy se soustředili i na část předpisu, která se týká alkoholických nápojů. Chtěli zrušit odpovědnost hostinských za to, že podají alkohol dospělé osobě, u níž panuje podezření, že pak bude vykonávat činnost, kterou by mohla někoho ohrozit nebo poškodit majetek.

Rok bez cigaret, s peticemi a návrhy na změnu

Jedním z argumentů pro zamítnutí změn v protikuřáckém zákoně byla i skutečnost, že původní předpis je zatím docela nový. Od okamžiku, kdy v barech zřídl dým, uplynul teprve rok – bezmála na den přesně. Zákon přezdívaný „protikuřácký“ je účinný od loňského 31. května. Mělo to svoji symboliku, protože na poslední květnový den připadá světový den bez tabáku.

Loni byl na přelomu pátého a šestého měsíce zákaz kouření v restauracích nebo třeba na zastávkách zdaleka nejdiskutovanějším tématem. V centru pozornosti ale zůstává protikuřácký zákon stále.

Během roku se objevilo několik iniciativ, které jako by naznačovaly, že plošný zákaz kouření v restauracích je veřejnosti navzdory. Senátoři na podzim projednali petici, podle které znamenal zákon pohromu pro hostince zejména v menších obcích.

„V okamžiku, kdy vešel v platnost tento zákon, tak přestali chodit lidi,“ argumentoval člen petičního výboru Jiří Míka. Spoluautorka petice Miroslava Neradová zase říkala, že „hospody jsou prázdné, případně tam sedí jeden nekuřák, který hlídá tašky a bundy“.

Zamítnutá poslanecká novela chtěla kromě kuřáren umožnit provozovatelům malých hospod a barů, kde se nevaří, rozhodnout se, zda kouření povolí, anebo zachovají zákaz.

Kromě poslanecké iniciativy, která měla zákon zmírnit, vznikla podobná i v horní parlamentní komoře. Senát však s navrhovanou novelou naložil loni v prosinci podobně jako nyní sněmovna a rovnou ji zamítl.

Skupina senátorů příliš neuspěla ani u Ústavního soudu, kde si na protikuřácký zákon stěžovala. Soud zrušil pouze část, která zakazovala pít alkohol při činnostech, při nichž by člověk mohl ohrozit sebe sama, a zúžil zákaz prodeje tabáku a alkoholu na akcích pro děti. Ustanovení, která se týkají kouření, však ponechal beze změny.

Jaký by mohl být skutečný postoj veřejnosti k zákazu kouření, pak naznačil výzkum veřejného mínění Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a agentury Ipsos, podle kterého podporuje zákaz 71 procent respondentů. Navíc výzkum zpochybnil i tvrzení, že do restaurací chodí lidé méně. Vyplývá z něj, že se návštěvnost zvýšila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít a že od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela. V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jaká cla připraví pro Evropskou unii americký prezident Donald Trump, jestli má Evropa šanci ustát ekonomické otřesy či jak silně ovlivní EU mocenské ambice Číny.
18:29Aktualizovánopřed 32 mminutami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání tripartity to řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Rada hospodářské a sociální dohody jednala v tomto volebním období naposledy.
15:50Aktualizovánopřed 42 mminutami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic, nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková.
před 2 hhodinami

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 4 hhodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, ten byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Z úniku rozsudku v kauze Čapí hnízdo navrhla policie obžalovat soudce Kydalku

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Neoprávněně si měl z počítače stáhnout rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům. Za to ho teď policisté navrhli obžalovat, řekl ČT vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. V případě odsouzení soudci hrozí až tři roky vězení. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu.
11:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 6 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...