
Letos nezvládla maturitu z matematiky více než pětina studentů
„Vůbec nezpochybňuji význam matematiky, dokonce si myslím, že v dnešní době její význam roste. Ale zase na to jdeme z druhé strany, než bychom měli - to znamená stavíme před studenty dalšího strašáka a další bariéru,“ domnívá se Robert Plaga (ANO). Právě kvůli obavám z povinné matematiky už je podle něj menší zájem o některé školy.
Ministr se odkazoval i na aktuální výsledky maturit z matematiky, které v pondělí zveřejnil Cermat. Podle nich v matematice neuspělo u maturity 22,3 procenta studentů, což bylo ve srovnání s loňským rokem další zhoršení. Další skoro čtvrtina maturantů pak sice zkoušku složila, ale dostala čtyřku.
„Tato informace je pro mě dalším důvodem, proč bychom se měli urychleně začít bavit nejen o nastavení maturit z matematiky, ale také o tom, zda povinná matematika je smysluplná u všech oborů tak, jak je tomu dnes v zákoně a v nařízení vlády,“ uvedl Plaga.
Výjimku mají mít umělecké nebo zdravotní obory
Na gymnáziích a lyceích má být matematika u maturity povinná od školního roku 2020/21, o rok později se ale má týkat i studentů středních odborných škol s výjimkou zdravotnických, uměleckých a sociálních oborů.
Také zástupci gymnázií navrhují zvážit, kterých oborů se má maturita týkat: „Příliš nechápu zdravotní obory, protože jak s nadsázkou říkám, proč ošetřovatel koní má mít maturitu z matematiky, a ošetřovatel lidí nemusí,“ podivuje se předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.
Předseda unie středoškoláků Martin Mikšík pak varuje, že výsledky z minulých let ukazují na to, že školy nepřipravují studenty dobře, aby pak maturitu z matematiky zvládli.