Když základní léčba nestačí. Pojišťovna odmítla zaplatit statisíce, pacientka čeká na smrt, nebo na soud

6 minut
168 hodin: Čekání na smrt
Zdroj: ČT24

Říká se jim léky poslední naděje. A pacienti žádají své pojišťovny, aby je zaplatily. Přibývá ale případů, kdy je pojišťovny odmítnou. Jan Novák z pořadu 168 hodin natáčel se třiačtyřicetiletou pacientkou, která bojuje s rakovinou lymfatických uzlin. Lékaři zkusili vše. A teď hovoří o poslední naději: novém léku takzvané biologické léčby. Nemocná žena požádala pojišťovnu o její úhradu. Jenže žádost pojišťovna odmítla.

Třiačtyřicetiletá Monika Buksová bojuje s rakovinou lymfatických uzlin už skoro tři roky. Většině pacientů stačí jeden cyklus chemoterapie nebo ozařování a lymfomy, tedy zhoubné nádory mízních uzlin, zmizí. Ne však u pacientky Buksové.

„Bohužel tady chemoterapie nezabírala. I když jsem šla na kontrolní PET-CT, tak se znova ukázaly nové lymfomy a vůbec na léčbu nereagovaly. Ani se nezmenšovaly. Ba naopak ještě vznikly nové,“ popisuje pacientka.

Celkem absolvovala šest cyklů chemoterapie s různými kombinacemi léků. Nic nezabralo. Léčba ji připravila o čich, chuť, špatně slyší. K tomu jí nádory tlačí na ledviny. Podle ošetřujícího lékaře už Monice Buksové zbývá poslední naděje. Tou je biologická léčba, konkrétně lék Opdivo, který ale Všeobecná zdravotní pojišťovna neproplácí.

„Mám informaci od ošetřujícího lékaře, že asi dvanáct balení tohoto léčivého přípravku vyjde na 300 tisíc korun. Těch dvanáct balení, to je to, co na ní v prvé řadě chtějí vyzkoušet. Je možné, že následně bude potřebovat ještě jednu dávku, jednu řadu tohoto přípravku. To znamená, že se bavíme o dvakrát 300 000 korun,“ shrnuje požadavky pacientky její advokátka Klára Dvořáková.

Lékař Moniky Buksové tedy požádal pojišťovnu o mimořádnou úhradu, což umožňuje paragraf 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. V něm se píše: „Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.“

V žádosti Moniky lékař konstatoval, že „možnosti konvenční chemo/radioterapie jsou vyčerpány. V současné situaci se v případě pacientky jedná o jedinou možnou léčbu.“

Pojišťovna proplacení odmítla

Jenže k překvapení lékaře i rodiny Buksových Všeobecná zdravotní pojišťovna žádost zamítla. Ve zdůvodnění jejich revizní lékař píše: „Opdivo není jedinou možností. Pacientka může být léčena cytostatiky, tedy doporučuji pokračovat v tradiční chemoterapii.“

„Já jsem si říkala, že to snad ani není možné, že by to VZP neschválila. Já jsem si to vůbec nepřipouštěla,“ říká šokovaná pacientka. Zamítnutí bylo nečekané a zasáhlo celou rodinu, manžela Josefa a dvě dospělé studující děti. Syn Buksových trpí svalovou dystrofií.

Děti Moniky Buksové
Zdroj: ČT24/168 hodin

V odmítnutí doporučila pojišťovna pacientce jinou léčbu. „Ošetřující lékař mi řekl, že to absolutně nedává smysl, protože se jedná v podstatě jenom o další varianty toho, co už na klientku zkoušel a co nefunguje,“ zavrhla doporučení pojišťovny advokátka Dvořáková.

„Slyšela to i moje maminka, když jsem u ní byla. Před šesti lety zemřel můj bratr. A moje maminka, když to slyšela, tak řekla, že už asi podruhé nevydrží dívat se dítěti do hrobu,“ říká Monika Buksová.

Ne výjimky, pravidla

Proč VZP rozhodla léčbu neproplatit? Její mluvčí se omezil na odpověď e-mailem. „VZP ze zákona nemůže komentovat případy konkrétních pacientů. Nemůžeme poskytovat informace o tom, kdo jakou nemocí trpí, jakou léčbu podstupuje nebo o jakou léčbu žádá,“ napsal mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Podle odborníků je problém právě s paragrafem 16 uvedeného zákona. Pro proplácení drahé léčby, tedy takzvaných léků poslední naděje, by měla být pravidla. Nejen výjimky.

„Je to téma, které je zejména v posledních letech velmi akcentované. Ono když se podíváme na data, tak vidíme, že počet těch žádostí o uhrazení léčby skrze paragraf 16, zejména v posledních 4, 5 letech, velmi strmě narůstá,“ shrnuje trend ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (nestr. za ANO).

V roce 2013 proplatily pojišťovny na paragraf 16 přes 600 milionů korun. Za minulý rok to byl už dvojnásobek. Bezmála 1,2 miliardy korun. Vedle toho zamítly pojišťovny asi třináct procent žádostí.

„Samozřejmě jsou nějaké rozpory, třeba jeden revizní lékař versus ošetřující lékař. Pak by ale měla být nějaká možnost přezkumu toho rozhodnutí. Plus se samozřejmě pacient může obrátit na soud. Přičemž uznávám, že pokud jde o ten soud, tak to někdy může trvat velmi dlouhou dobu. A pacient potřebuje tu věc řešit rychle,“ dodává ministr zdravotnictví v demisi.

A čas je přesně to, co Monika Buksová už nemá. Přesto podala odvolání, a když nepomůže, je rozhodnutá se soudit. „Nezbývá mi nic jiného než zabojovat. Co jiného mi zbývá? Já to nevzdám,“ říká odhodlaná pacientka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
před 2 mminutami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 57 mminutami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 1 hhodinou

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 5 hhodinami

Na víkend se oteplí a vyjasní, teploty se vrátí ke třiceti stupňům

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu oteplí a vyjasní. Denní teploty se vrátí ke třiceti stupňům Celsia. Příliv teplého vzduchu vyvrcholí v pondělí, poté se opět mírně ochladí, vyplývá z předpovědi meteorologů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 7 hhodinami

Výborný a Pražák rozebírali, co znamená návrh rozpočtu EU pro farmáře

Evropská komise navrhla rozpočet na období mezi roky 2028 a 2034. Jeho podobu ve vztahu k farmářům v Událostech, komentářích rozebírali ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a člen sněmovního zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výborný v diskusi zdůraznil, že jde pouze o start procesu, v němž se bude teprve vyjednávat, ale myslí si, že rozpočet pro zemědělce by měl být stabilní. Podle Pražáka by při snížení objemu peněz pro sektor v něm současně mělo dojít k přehodnocení některých závazků, které EU nebude schopna v jejich nákladnosti kompenzovat.
před 7 hhodinami

Na Vsetínsku postaví fotbalové hřiště neobvyklá firma. Ředitelství silnic a dálnic

Ředitelství silnic a dálnic staví obvykle silnice, dálnice nebo mosty, ale v Jablůnce na Vsetínsku ho čeká nová zkušenost. Vybudovat fotbalové hřiště. Náhradou za to, které silničáři obci zabrali kvůli stavbě nové komunikace. Ke svému závazku se hlásí a počítají s částkou padesáti milionů korun. Za nový trávník, kabiny, tribunu, technický dozor i zaplacení specializovaných projektantů, kteří zvládnou sportovní projekt. Jablůnka by se tak měla v roce 2027 dočkat hned dvojí slávy. Nová silnice ji zbaví tisíců aut a její fotbalisté budou dávat góly zase na svém hřišti.
před 8 hhodinami
Načítání...