Končí šéf pražské policie, který se zastával vyšetřovatele Čapího hnízda

Miloš Trojánek končí ve funkci ředitele pražské policie, vystřídat ho má šéf jihočeských policistů Luděk Procházka. Informaci přinesly servery Neovlivní.cz a Aktuálně.cz., druhému zmíněnému ji potvrdil i ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO). Trojánek, který se v minulosti zastával vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, podle něj odchází na vlastní žádost.

Miloš Trojánek
Zdroj: ČTK Autor: Pavlíček Luboš

„Policejní prezident mě informoval pouze o tom, že na vlastní žádost končí,“ cituje Aktuálně ministra Metnara. Nahradit ho má šéf jihočeské policie Procházka, který pražské kriminalisty řídil už v minulosti. Sám Trojánek by se pak měl vrátit do rodné Jihlavy a zaujmout pozici šéfa krajského ředitelství na Vysočině.

Trojánek požádal policejního prezidenta Tomáše Tuhého o přeložení v minulých dnech, volné místo krajského ředitele na Vysočině by mohlo být obsazeno už k 1. červnu. Tuhý se chce nejprve setkat se zástupci vedení policie v Praze a na Vysočině, odkud Trojánek pochází. „Setkání se uskuteční v příštím týdnu, krátce po mém návratu ze zahraniční služební cesty,“ dodal Tuhý.

Navzdory tomu, že policie výroky politiků běžně nekomentuje, Trojánek během svého působení v čele pražských policistů opakovaně veřejně hájil vyšetřovatele Pavla Nevtípila, který stávajícího premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě coby ministra financí obvinil z dotačního podvodu při budování luxusní středočeské farmy Čapí hnízdo.

Opakovaná obhajoba Babišova vyšetřovatele

Babiš obvinění označil za účelové a během jednání sněmovny o svém opětovném vydání k trestnímu stíhání prohlásil, že je možné si v Česku takové stíhání objednat – a již dříve se nechal slyšet, že Nevtípil pracuje na policejní objednávku. To ale Trojánek odmítl.

„Patří mezi nejzkušenější pracovníky a vyšetřovatele odboru hospodářské kriminality na krajském ředitelství hlavního města Prahy, já si jeho práce nesmírně vážím a má moji plnou důvěru,“ konstatoval loni v srpnu. Politické zásahy do případu vyloučil.

Současně odmítl spekulace o tom, že policie postupovala nezákonně. „Pražská policie byla a je apolitická a řídí se výhradně zákony této země. V případě vyšetřování samotné kauzy Čapí hnízdo kriminalisté pracují v souladu s trestním řádem a pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze,“ uvedl tehdy.