Pamlsková vyhláška light: Do zmírajících školních bufetů se možná vrátí víc sladkostí a baget

Vyhláška ministerstev školství a zdravotnictví známá jako pamlsková se nejspíše předčasně změní. Původně měla v původní podobě fungovat nejméně dva roky, ale již nyní, po roce a čtvrt, připouští školský resort, že je příliš přísná. Limity pro obsah cukru, soli a tuků by se proto mohly zvýšit.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Pamlsková vyhláška a nové debaty o její podobě

Pamlsková vyhláška je účinná od počátku minulého roku, tedy od ledna 2017. Na některých školách po jejím zavedení zavřely bufety, protože děti, zvyklé s nadsázkou na chipsy s colou, ztratily o povolený sortiment zájem. Jinde přežívají jen díky příspěvkům škol.

„Hodnoty cukrů a tak dále jsou nastaveny tak nízko, že se nedají splnit s tím, co se dá koupit na trhu,“ shrnula předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Ministerstvo školství původně chtělo vytrvat dva roky, a potom vyhodnotit, zda vyhláška funguje, jak má. Nyní připouští, že by změna mohla přijít podstatně dříve – již s příštím školním rokem.

Resort Roberta Plagy (ANO) však nemůže vyhlášku změnit sám. Podepsáni jsou pod ní bývalá ministryně školství Valachová (ČSSD), ale také exministr zdravotnictví Němeček (ČSSD).

„Takže jsme požádali ministerstvo zdravotnictví, aby zmírnilo přílohu vyhlášky,“ shrnula ředitelka odboru dalšího vzdělávání ministerstva školství Klára Bezděková. Pokus o zmírnění pamlskové vyhlášky zdůvodnila „větší redukcí školních bufetů“, ke které za poslední rok a čtvrt došlo.

Vyhláška o požadavcích… Stanoví obsah cukru, tuků i soli 

I když je vyhláška známá jako pamlsková, oficiální název je podstatně méně poetický. Ministerstva školství a zdravotnictví ji nazvala vyhláškou „o požadavcích na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních“.

Zásadní její součástí je příloha, která stanoví povolený obsah soli, tuků a cukrů na sto gramů či sto mililitrů potraviny.

Zároveň zakazuje prodávat nebo propagovat reklamou ve školách řadu potravin, které obsahují kofein, sladidla či trans mastné kyseliny. Jinými slovy, žáci ve školách si musí nechat zajít chuť na kávu (kofein), energetické nápoje (kofein a sladidla), smažené brambůrky (trans mastné kyseliny), ale i slazené limonády (sladidla).

Jediným kofeinovým nápojem, který ve školách sehnat lze, je čaj. Výjimku ze zákazu prodeje a propagace potravin se sladidly pak mají žvýkačky bez cukru. Povolen je prodej ovoce a zeleniny a ovocných a zelezinových šťáv a nektarů, ovšem povolený je maximálně 1 gram cukrů na sto gramů, resp. sto mililitrů.

Na mléčné výrobky a výrobky z tvarohu pak klade vyhláška požadavek, aby v nich byla alespoň polovina mléčné, resp. tvarohové složky, u trvanlivého pečiva vyžaduje nejméně 6 gramů vlákniny na 100 gramů hotového výrobku.

Příloha vyhlášky také stanoví, že obložené bagety či chleby musí být bez majonézy, dresinků, hořčice či kečupu. Pro nealkoholické nápoje pak platí limit 4 gramů cukru na 100 mililitrů.

To vše platí pro děti, které plní povinnou školní docházku, tedy žáky základních škol a nižších gymnázií. Naopak na středních školách se mohou žáci živit i tím, nač si dříve museli nechat zajít chuť. Komplikovaná je pak situace na víceletých gymnáziích, kde se stává, že mají do bufetu přístup pouze starší studenti.