Babiš zahájil kázeňské řízení s ředitelem GIBS Murínem

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) zahájil kázeňské řízení s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalem Murínem kvůli údajnému spáchání přestupku. Kázeňské řízení je neveřejné. Murín se v něm chce bránit všemi zákonnými možnostmi, které má.

Video Události ČT: Babiš zahájil kázeňské řízení s ředitelem GIBS Murínem
video

Události ČT: Babiš zahájil kázeňské řízení s ředitelem GIBS Murínem

Babiš minulý týden poslancům z bezpečnostního výboru oznámil, že v šéfa GIBSu ztratil důvěru. Opírá se zejména o dokumenty olomouckých státních zástupců, kteří kritizují práci inspekce a v minulosti dali podnět pro kárné řízení s Murínem, protože prý ohrozil pátrání po úniku informací.

Murín v pondělí obdržel dokument, podle kterého s ním bylo zahájeno kázeňské řízení o přestupku. „Vzhledem k povaze zahájeného kázeňského řízení o přestupku se nemůže vyjadřovat k obsahu a skutečnostem v dokumentu ani k důvodům jeho zahájení, případně k dalším informacím,“ uvedl mluvčí inspekce Ivo Mitáček.

Kázeňské řízení je podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů procesem, při kterém musejí být obstarány důkazy, výpovědi či vyjádření, které vyhodnotí služební funkcionář. Pak padne rozhodnutí.

Řízení může dospět až k soudu

Rozhodnutí o zproštění výkonu služby může skončit i u soudu. Nejvyšší správní soud v minulosti vydal rozhodnutí, na jehož základě se mohou příslušníci bezpečnostního sboru domáhat, aby soud přezkoumal, zda byly splněny zákonem stanovené podmínky pro jejich postavení mimo službu.

Spor mezi Babišem a Murínem trvá třetí týden. Mezi premiérem v demisi a šéfem bezpečnostní inspekce začal poté, co Murín vystoupil s tvrzením, že na něj Babiš pod pohrůžkou skandálu vyvíjel nátlak, aby odstoupil z funkce šéfa inspekce.

Babiš poté začal Murína kritizovat veřejně. Uvedl, že k němu nemá důvěru a zpochybnil hospodaření inspekce. Minulý týden spor vyvrcholil na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde Babiš citoval z dokumentů státních zástupců, které byly vůči Murínovi kritické.

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden prohlásil, že Babišova vláda se snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně inspekce. „Ve skutečnosti jde o to, že vláda, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny, vláda, která je v demisi a vláda, v jejímž čele je člověk, který je sám trestně stíhaný, se v tuto chvíli snaží dehonestovat šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů a dosáhnout změny ve vedení jedné z důležitých institucí státu,“ uvedl Sobotka.

Opozice Babišův postup kritizuje i kvůli tomu, že premiér v demisi čelí trestnímu stíhání.