Stopy slovenské vraždy v Česku: Policejní ochrana pro novinářku a Vadalova firma Na Příkopě

5 minut
UDÁLOSTI: Kauza zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka má přesah i do Česka
Zdroj: ČT24

Po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka poskytla policie ochranu české novinářce Pavle Holcové z Českého centra pro investigativní žurnalistiku. České televizi potvrdila, že s Kuciakem spolupracovala na posledním článku o propojení slovenské politiky s kalabrijskou zločineckou organizací Ndranghetta. Italský podnikatel Antonino Vadala, který má podle textu vazby na slovenské politiky i italskou mafii, začal podnikat i v Česku.

Jána Kuciaka i s jeho partnerkou našla slovenská policie v neděli zastřelené v jejich domě. Nedlouho na to oznámil slovenský policejní prezident, že případ má jistý dosah do české republiky. Dosahů je ovšem více.

Stopa první: Policejní ochrana pro novinářku

Sedmadvacetiletý slovenský novinář pracoval na článku o propojení tamní politiky s kalábrijskou zločineckou organizací Ndranghetta. Pátrání zabralo rok a půl a blížilo se publikování textu. Ján Kuciak však nepracoval sám, spolupracoval s českou novinářkou Pavlou Holcovou – zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které policie po Kuciakově vraždě poskytla ochranu.

Příspěvek, který již novinář nestihl dokončit, nyní vydali jeho kolegové. „Ano, to, co vyšlo o půlnoci ve všech slovenských médiích a u nás na webu, to je ten poslední článek, na kterém jsme pracovali rok a půl dohromady,“ uvedla Holcová pro ČT. Blíže nechtěla věc komentovat.

Stopa druhá: Vadalův podnik v centru Prahy

Druhou stopou, která vede do Česka, je podnikání Antonina Vadala. Ten je podle Kuciakova posledního článku podnikatelem působícím na Slovensku s vazbami na politiku a italské podsvětí. Loni v listopadu zakoupil firmu, která sídlí v centru Prahy na exkluzivním místě – v ulici Na Příkopě. Fakticky ale v české metropoli nepodniká. Lidem pracujícím v domě, kde má sídlo, jméno firmy nic neříká.

Vadala společnost koupil od podnikatele Filipa Duška, který v téže budově provozuje například soukromou kliniku. „Jednalo se o společnost, která byla ekonomicky neaktivní a bez majetku, prázdná společnost. Měl jsem volbu ji nechat zlikvidovat, což bylo spojeno s náklady, anebo ji prodat za nominální cenu. Neznal jsem a neznám zamýšlené obchodní aktivity pana Vadaly s touto společností,“ uvedl podnikatel Dušek.

Proč Vadala firmu koupil, není jasné. Podle Jána Kuciaka je Antonino Vadala spojován s aktivitami italské mafie Ndranghetta. Na tu česká policie naposledy narazila před devíti lety. „Došlo ke spuštění akce s krycím názvem Porto. V této věci šlo o dovoz čínského zboží přes jeden přístav v Kalábrii. Hodnota zboží byla záměrně podhodnocována a následně mělo docházet k rozsáhlému krácení daní,“ uvedl mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Policie tehdy provedla razii v české firmě Oazasped sídlící v pražském hotelu Oaza. Šéfové firmy byli podezřelí, že prostřednictvím fiktivních faktur zajišťovali pro nezákonné transakce dokumenty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 59 mminutami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 2 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 3 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 10 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 12 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 13 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 19 hhodinami
Načítání...