Po deseti letech poklesu se již třetím rokem drží počet učňů na stejné úrovni. Pokles je ale stále patrný ve stavebních profesích i v nábytkářských oborech. Atraktivními se v očích mladých stává strojírenství, kde je vysoká poptávka po pracovnících, a také elektro obory a potravinářství. Vzestup zažívá také kominické řemeslo.
Výuční list ve strojírenství mladé zajímá, naopak do stavařiny se nehrnou
Ve strojírenských profesích loni meziročně stoupl počet absolventů téměř ve všech učňovských oborech. Nejvýrazněji – skoro o čtvrtinu – přibylo nástrojářů. Úbytek zaznamenali pouze automechanici, kterých bylo méně téměř o desetinu.
Strojaři patří na trhu práce mezi nejžádanější. Podle Asociace malých a středních podniků (ASMP) byla průměrná nezaměstnanost za poslední tři roky u oborů strojních, elektrikářských i některých potravinářských pod sedmi procenty. „Je pravdou, že některé profese jsou dnes placeny lépe než absolventi vysokých škol,“ uvedl předseda AMSP Karel Havlíček. Naproti tomu u stavebních oborů přesahovala nezaměstnanost absolventů deset procent.
Kominictví zažívá boom
V dlouhodobém srovnání počtů absolventů učňovských oborů mezi lety 2005 až 2017 je ale podle dat asociace značný propad v podstatě ve všech oborech. Výjimkou je obor kominictví. V minulých letech byly zavedeny povinné kontroly komínů, takže absolventů oboru přibylo od roku 2005 o tisícovky procent.
„Příčinou dlouhodobého poklesu učňů je velká nabídka univerzálních škol s maturitou, obava z náročné manuální práce a přirozený demografický pokles,“ sdělil Havlíček.
Pokles absolventů postihl i řadu učňovských oborů ve stavebnictví. Nejvýrazněji se oproti roku 2016 propadl počet kameníků, předloni bylo kameníků pět a loni dva. Znatelnější je v celkovém počtu absolventů například pokles v oboru malíř a lakýrník, kde ubylo učňů z více než stovky v roce 2016 na loňských 62.
Výrazný byl také pokles tesařů a zedníků, kterých jsou celkově stovky. V oboru tesař ubylo učňů o devatenáct procent a v oboru zedník o šestnáct procent. Podobně jako u zedníků se propadl i počet vyučených instalatérů. V nábytkářských profesích pak bylo meziročně méně truhlářů. Ubylo jich o pět procent z předloňských 836 na 792.
V roce 2017 bylo absolventů všech oborů navazujících na základní školy přes 76 tisíc, z toho absolventů učňovských oborů 11 300. Podíl učňů mezi absolventy byl tak 14,9 procenta, zcela stejný jako v roce 2016 a podobný jako v roce 2015. Podle AMSP se ustálila situace u potravinářských a elektrikářských profesí.