Na volby lidé vsadili stamiliony korun, víc věřili v Zemanovo vítězství

Zájem sázkařů o volbu prezidenta republiky byl zhruba šestkrát vyšší než v případě prvních voleb v roce 2013. Podle bookmakerů sázkových kanceláří šlo o rekordní politickou nesportovní událost. Víc lidí sázelo na vítězství Miloše Zemana. Například Fortuna eviduje nejvyšší výhru 4,2 milionu korun při vkladu 2,2 milionu na Zemana. Vyplývá to z předběžných údajů sázkových firem.

Ilustrační foto
Zdroj: isifa/Euro Autor: Jan Rasch

„Celkem jsme přijali sázky za více než 120 milionů korun, což je šestkrát více než před pěti lety. Nejvyšší sázka byla jeden milion korun na vítězství Jiřího Drahoše,“ uvedl mediální zástupce Tipsportu Michal Peterka.

U Fortuny si sázkaři na prezidentské volby vsadili více než 100 milionů korun. „Největší zájem byl tento pátek, kdy sázkaře v podstatě nic jiného nezajímalo. Ale obecně v posledních týdnech jsme zažívali něco, co se nebojím nazvat jako volební šílenství,“ řekl mluvčí Petr Šrain.

Většinu sázkařů podle něj volební výsledek potěšil, před prvním kolem v souboji s osmi dalšími kandidáty mířilo 55 procent vkladů na vítězství Zemana, a také ve druhém kole v duelu dvou finalistů směřovala více než polovina sázek na výhru stávající hlavy státu.

„Na druhé kolo byly přijaty sázky celkem za 10,5 milionu – z toho pět milionů bylo přijato na výhru Miloše Zemana a na jeho vyzyvatele 2,5 milionu,“ potvrdila mediální zástupkyně Chance Karolína Stonjeková.

Podle Šraina obecně platí, že sázkaři jsou v případě voleb o trochu úspěšnější než bookmakeři a pro bookmakery je při těchto volbách úspěchem, že se jim podaří „ubránit“ víceméně vyrovnanou bilanci, tzn. že přijaté vklady v podstatě vrátí sázkařům. Jinak tomu bylo například u posledních voleb v USA, kdy Fortuna sázkařům vyplatila o devět milionů víc, než kolik si u ní vsadili.

Už nyní si mohou zájemci vsadit na další prezidentské volby, kdo bude příštím prezidentem po Miloši Zemanovi. U Fortuny je favoritem v kursu 10:1 Václav Klaus mladší, těsně následovaný letošními kandidáty Jiřím Drahošem, Pavlem Fischerem, Michalem Horáčkem a Markem Hilšerem.