Babišův výrok o objednaném stíhání? Jde o osobní zoufalství, hájila premiéra exministryně spravedlnosti

27 minut
Helena Válková v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Jde o projev osobního zoufalství člověka, který je přesvědčen o své nevině, a ne o podrývání věrohodnosti české justice. Tak hodnotí poslankyně za ANO a exministryně spravedlnosti Helena Válková páteční kontroverzní výrok premiéra v demisi a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten při jednání sněmovny o jeho vydání v kauze Čapí hnízdo řekl:  „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení.“

Válková to vnímá jako součást Babišovy rétoriky, kdy je přesvědčen, že se ničeho nedopustil. Projednávání případu si pak podle ní nedovede vysvětlit jinak než tak, že si to musel někdo objednat. 

 „Chápu ten výrok jako projev osobního zoufalství nad tím, že se dostal do situace, kdy ví, že nic neudělal. Myslí si to, je o tom přesvědčený a teď tam stojí jako na pranýři. A musí tu situaci nějakým způsobem prožít a přežít,“ uvedla v pořadu Interview ČT24. 

Na dotaz moderátorky pořadu Zuzany Tvarůžkové, zda to nepodrývá právní stát v Česku, uvedla bývalá ministryně, že sama by takový výrok nepronesla. Na obhajobu Babiše dodala, že on není právník a „rozhodně to nepronesl s tímto záměrem a dovedu ho pochopit“.  

S výrokem nesouhlasí policie ani státní zastupitelství

Babišova slova odmítla policie i státní zastupitelstvo. Policisté vždy postupují podle platných zákonů a jejich práci dozorují státní zástupci, zdůraznila mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien. 

Proti Babišovu výroku se ohradil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podle něj podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit.

Zeman k Babišově výroku
Zdroj: ČT24

Válková k tomu dodala, že s Pavlem Zemanem souhlasí a v jeho pozici by řekla to samé. „Jasně formuloval principy právního státu, kde se musíme obrátit na státní orgán, pokud máme pochybnosti a důkazy, a žádat, aby vyšetřil takové spiknutí“. 

Exministryně spravedlnosti také podotkla, že teď Babiš jedná více jako člověk než jako premiér. Pokud by měl v případu nějaké důkazy, tak se má určitě obrátit na státní zastupitelství. „Pokud to bylo projevem psychického rozčarování nad průběhem kauzy, tak samozřejmě ne,“ řekla Válková. 

Válková také v Interview zopakovala výhrady Babiše přímo k Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). „Obávám se, jak jsem si nastudovala některé případy, které se dostávají na veřejnost s kritikou OLAFu, že i on se někdy dopouští chyb. Jestli se tady (v kauze Čapí hnízdo) dopustil chyby, zatím nevím. Ale rozhodně bych mu nedávala nějaký patent na moudrost a neomylnost. To v žádném případě,“ zdůraznila poslankyně za ANO. Na rozdíl od premiéra se ale domnívá, že je OLAF nezávislý.  

Hlasování ve sněmovně: Forma morální podpory

Válková v pátek hlasovala proti vydání Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Celkově tak učinilo 69 poslanci za hnutí ANO, ačkoliv při minulém projednávání policejní žádosti o vydání Babiše a Faltýnka se poslanci hnutí zdrželi: podle svých slov to považuje to za formu morální podpory.

Jako členka mandátového a imunitního výboru měla Válková možnost seznámit se s obsahem vyšetřovacího spisu i s originálním zněním zprávy OLAF v angličtině. Podle jejího názoru ve spisu důkazy proti Babišovi s Faltýnkem nejsou. „Oni tam nejsou zmiňováni, oni nejsou ti, kteří poskytovali nepravdivé nebo zkreslené údaje,“ řekla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 14 mminutami

Je povinností srovnávat nacistické lži s dnešními, řekl Fiala v Terezíně

Je povinností současníků srovnávat nacistické lži a eufemismy s dnešními, varoval premiér Petr Fiala (ODS) na tryzně v Terezíně před propagandou. Při tradiční vzpomínkové akci Památníku Terezín k uctění obětí nacistické perzekuce dal za příklad rétoriku Kremlu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Pietní akce se zúčastnili také prezident Petr Pavel, představitelé obou komor parlamentu, Ústavního soudu, ministerstev kultury či obrany.
10:53Aktualizovánopřed 55 mminutami

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 7 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 17 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 19 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 23 hhodinami
Načítání...