Kauza úniků ze spisů: státní zastupitelství podmíněně zastavilo stíhání šéfa DRFG Rusňáka

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podmíněně zastavilo stíhání šéfa investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka v rozsáhlé kauze údajných úniků z policejních spisů. ČT to potvrdil mluvčí společnosti DRFG Jan Sedláček. Detektivové od letošního května stíhali celkem osmnáct lidí kvůli podezření na vynášení informací z policejních databází. Rusňák kvůli kauze rezignoval na členství v hnutí ANO. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Mohu potvrdit, že trestní stíhání pana Davida Rusňáka bylo podmíněně zastaveno,“ uvedl mluvčí investiční skupiny DRFG. 

„Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ve dvou trestních věcech, které  byly vyloučeny k samostatnému projednání z trestní věci, jejímž předmětem jsou úniky informací z databází a evidencí orgánů činných v trestním řízení v Brně, vyhověl závěrečným návrhům obviněných a policejního orgánu a u dvou obviněných osob rozhodl o podmíněném zastavení trestního stíhání,“ uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci na svém webu. Dále tak pokračuje stíhání 16 lidí. 

Žalobci také uvedli, že stanovili zkušební dobu pro podmíněné zastavení stíhání. „S ohledem na povahu a závažnost stíhaných přečinů byla obviněným stanovena přiměřená zkušební doba a současně obvinění složili adekvátní finanční částky určené na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti,“ dodává olomoucké vrchní státní zastupitelství.

Trestní stíhání lze podmíněně zastavit, pokud jde o přečin s trestní sazbou do pěti let, obviněný se dozná a uhradí vzniklou škodu.

Rusňák kvůli obvinění rezignoval na členství v ANO 

Vyšetřování se vede kolem údajných aktivit bývalého policisty Michala Ratajského. Detektivové mají podezření, že využíval svých kontaktů, aby získal neveřejné informace z policejních databází. Ty podle policie v minulosti údajně unikaly i skrze zapisovatelku, která pracovala na Krajském státním zastupitelství v Brně.

Kauza měla v době svého zveřejnění politickou dohru. David Rusňák kvůli obvinění opustil hnutí ANO. Předseda hnutí Andrej Babiš dokonce požadoval vrátit sponzorský dar, který David Rusňák hnutí daroval v roce 2014 na předvolební kampaň. Podepsaná smlouva se ale nenašla.

Rusňák je navíc zetěm Aleny Schillerové, kterou šéf hnutí ANO Andrej Babiš navrhuje na post ministryně financí. Jeho manželka Petra Rusňáková je brněnskou radní a kvůli kauze odstoupila z kandidátní listiny jihomoravského ANO pro podzimní sněmovní volby.

Vedle elitních detektivů obvinění také podnikatelé 

Kauza úniku informací odstartovala letos v květnu, kdy bylo obviněno 18 lidí, mimo jiné současných i bývalých elitních detektivů. Vedle nich i podnikatelé a zapisovatelka Krajského státního zastupitelství Tereza Čoupková, která podle obvinění vynášela informace právě pro svého přítele Michala Ratajského. Ten do srpna 2009 působil u Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a v současnosti je společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group. Čoupková své místo podle informací ČT opustila na základě dohody.

Dalším obviněným, který kdysi působil v řadách ÚOOZ, je policista Jakub Patloka, jenž měl být Ratajského pravou rukou.

Kromě nich policie obvinila také někdejšího příslušníka Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslava Palána a také iráckého podnikatele Samana El-Talabaniho, jenž se měl nezákonného předávání informací účastnit.