Ministerstvo vyzývá zájemce o Hrad k nápravě chyb. A zároveň říká, že to nestihnou

Počet kandidátů na prezidenta se snížil o jedenáct. Ministerstvo vnitra formálně vyzvalo jedenáctku uchazečů k odstranění závad, které v jejich kandidatuře odhalilo, a to do příštího čtvrtka. Zároveň ale u všech jedenácti uvádí, že jde o takové nedostatky, které „nelze zhojit ve lhůtě pro odstranění vad“. Vesměs jim totiž chybí potřebná podpora zákonodárců či občanů. Ministerstvo zveřejnilo  i jména jedenácti kandidátů, kteří výzvu dostali, a do voleb tedy již nezasáhnou. 

Ministerstvo vnitra již dříve oznámilo, že z dvaceti kandidátních listin, které obdrželo, má jedenáct zjevné závady. Nyní vyzvalo kandidáty, aby závady odstranili, což musí učinit nejpozději 50 dnů před prvním kolem volby, tedy do čtvrtka 23. listopadu.

Všechny výzvy podepsané ředitelem ministerského odboru všeobecné správy Václavem Henychem však obsahují zároveň formulace, že závady ve stanovené lhůtě „již nelze zhojit“.

Podle ministerstva totiž již není možné doplnit chybějící podpisy občanů nebo zákonodárců, což je zásadní nedostatek u všech jedenácti uchazečů. Například Josef Toman, který minulý pátek oznámil, že „poslal poštou třemi balíky“ podpisové archy s asi 75 tisíci podpisy, podle ministerstva dodal pouze petici s jedenácti podpisy. Na dalších byl například podpis jednoho občana či jednoho poslance.

U některých kandidatur petice chyběly docela, zároveň v šesti z nich byly další nedostatky, které napravit lze. „Ministerstvo vnitra je formálně vyzvalo k napravení nedostatků typu špatně uvedená adresa trvalého bydliště, chybně uvedené jméno či bydliště zmocněnce daného kandidáta a podobně,“ upřesnil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Kandidatura Davida Chadima pak na ministerstvo dorazila příliš pozdě, tedy po termínu 7. listopadu v 16:00.

Oficiálně rozhodne ministerstvo o vyřazení či registraci kandidátů 24. listopadu. Samotné prezidentské volby pak proběhnou 12. a 13. ledna. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční počet hlasů, bude ještě druhé kolo o dva týdny později. Již od 28. srpna, kdy byl termín voleb vyhlášen ve sbírce zákonů, oficiálně odstartovala volební kampaň. Před prvním kolem může každý kandidát utratit nejvýše 40 milionů korun. Před případným druhým kolem může postupující dvojice utratit po dalších deseti milionech.