Na prezidenta bude kandidovat nejvýše devět lidí, ostatních 11 neprošlo

V prezidentských volbách bude mít šanci kandidovat maximálně devět lidí. O zbylých jedenácti již ministerstvo vnitra ví, že zjevně nesplňují zákonné předpoklady, oznámila Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Oficiální seznam kandidátů, kteří podmínky splnili, i těch vyřazených však ministerstvo vyhlásí až 24. listopadu.

Video Události
video

Prezidentská kampaň nabírá na obrátkách. Jak jsou kandidáti aktivní na síti?

Na ministerstvo vnitra přišlo před prezidentskými volbami celkem dvacet kandidátních listin. V případě jedné z nich bylo ihned zřejmé, že uchazeč do voleb nezasáhne, protože byla podána až po zákonem stanovené lhůtě.

Ze zbylých devatenácti chyběly u osmi kandidatur jak podpisy zákonodárců, tak občanské petice. Ze čtyř uchazečů, kteří se zaštítili poslaneckými podpisy, získal jeden podporu pouze jediného zákonodárce. Pět kandidátů předložilo petici s podpisy občanů. „Z toho dva se zjevně nedostatečným počtem jen několika podpisů,“ upozornila však Klára Pěknicová.

Dostatečnou podporu tedy zjevně nemá celkem jedenáct uchazečů o prezidentský post. „Je to, jako byste si poslal papír na vnitro, že chcete být prezident, něco na ten způsob,“ poznamenal náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Zbývá tedy zatím devět kandidátů, z nich tři, kteří předložili občanské petice s vyšším počtem podpisů, tři s podporou poslanců a tři, které nominovali senátoři. „Jsou předmětem správního řízení, jejichž výsledkem bude rozhodnutí o registraci nebo neregistraci,“ uvedl náměstek Mlsna.

U kandidátů s podporou senátorů se ve středu objevila kontroverze, kdy někteří právní experti upozornili na možnou interpretaci volebního zákona, podle které může jeden senátor podpořit pouze jednoho kandidáta. To se letos nestalo, někteří senátoři podpořili více uchazečů. Ministerstvo vnitra však tvrdí, že je to v pořádku.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře k prezidentské kampani

Topolánkův účet měl zpoždění, hrozí mu pokuta

Problém se senátorskými podpisy se týká i expremiéra Mirka Topolánka, není to ale jediná jeho potíž. Někdejší občanskodemokratický politik, který ohlásil kandidaturu na poslední chvíli, nestihl včas zaregistrovat svůj volební transparentní účet, upozornil server iRozhlas.cz. Topolánkovi proto hrozí pokuta.

Topolánek si sice založil transparentní účet v úterý, kdy podal kandidaturu, ale Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran ještě v pátek žádost o registraci neměl. „Nejzazší termín pro dodání transparentního účtu byl v úterý. Tedy zároveň s koncem lhůty pro podání přihlášky na ministerstvo vnitra, a to pouze pokud do té doby kandidát reálně neprojevil vůli kandidovat,“ řekl rozhlasu člen úřadu Jiří Navrátil.

Česká spořitelna během dne číslo Topolánkova účtu zveřejnila. Krátce po spuštění na něm bylo zhruba 120 tisíc korun, z toho 100 tisíc si Topolánek poslal sám, zbytek dostal od dárců. Vzhledem ke zpoždění však přesto hrozí expremiérovi sankce. Jakou podobu bude mít, zatím dohledový úřad neví.

„Osobně to vidím minimálně na zveřejnění toho, že kandidát nesplnil svou povinnost. Měla by tam být podle mě nějaká sankce, ať už symbolická, nebo ne,“ míní Navrátil. Podle zákona o prezidenské volbě hrozí za to, že kandidát nezřídí nebo nevede volební účet, až půlmilionová pokuta. Povinnost ovšem nesplnili i další kandidáti, podle ČTK zatím dohledový úřad registruje třináct transparentních účtů dvaceti, resp. devatenácti zájemců o Hrad.

Kdo jde a nejde do voleb, oznámí vnitro koncem měsíce 

Konečný seznam kandidátů včetně jmen slibuje ministerstvo vnitra oficiálně vyhlásit 24. listopadu. Proti případnému vyřazení z prezidentského pelotonu bude moct každý uchazeč podat správní žalobu.

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční počet hlasů, bude ještě druhé kolo o dva týdny později. Již od 28. srpna, kdy byl termín voleb vyhlášen ve sbírce zákonů, oficiálně volební kampaň. Před prvním kolem může každý kandidát utratit nejvýše 40 milionů korun. Před případným druhým kolem může postupující dvojice utratit po dalších deseti milionech.