Čas na prezidentské přihlášky vypršel. Zájem o Hrad má 18 lidí

Zájemcům o post českého prezidenta vypršel čas na dodání všech náležitostí na ministerstvo vnitra. Úřad teď začne doručené dokumenty kontrolovat. Kandidaturu na prezidenta republiky podalo 18 lidí, část z nich ale pravděpodobně nesplní zákonné požadavky.

Video Události
video

Události ČT: 18 lidí má zájem být prezidentem České republiky

Ministerstvo zároveň nevylučuje, že ještě někdo z uchazečů podal přihlášku na podatelnu, takže přesné číslo bude známo ve středu ráno. Dostatečnou podporu veřejně deklarovalo nejméně devět mužů včetně stávajícího prezidenta Miloše Zemana.

Čtyři zájemci tvrdí, že mají poslaneckou podporu, jeden z nich ale zřejmě nezískal dost podpisů. Tři adepti na prezidentský úřad získali podporu senátorů a pět jich doneslo petice s podpisy občanů, avšak dva z nich nejspíš na potřebných 50 tisíc podpisů nedosáhli. Šest uchazečů pak zákonem požadovanou podporu pravděpodobně nemá.

Zájem zapojit se do lednových prezidentských voleb projevilo v uplynulých měsících více než dvacet uchazečů. Někteří z nich odstoupili. Naposledy tak učinil šestačtyřicetiletý Ivan Smetana. Zdůvodnil to vývojem prezidentské volby i výsledkem voleb parlamentních. Voleb se chce naopak zúčastnit Josef Toman, který považuje veškerý vývoj v České republice od roku 1993 za nelegitimní. Toman sdělil ČTK, že shromáždil 74 953 podpisů.

video Pečinka: Ve druhém kole zvítězí ten, na němž je největší shoda
Video Události, komentáře
video

Pečinka: Ve druhém kole zvítězí ten, na němž je největší shoda

Jedním z těch, kteří se hlásí s občanskou podporou, ale nemá dostatek podpisů, je podle zpravodajky ČTK Roman Hladík. Později přišel také Libor Hrančík, který řekl, že se nemůže opřít o žádné podpisy.

Svého kandidáta nepostavila žádná ze sněmovních stran, většina z nich zatím ani nikoho nepodpořila.

Video Události
video

Bližší pohled na devět zaregistrovaných kandidátů do prezidentské volby

Konkrétní jména chce ministerstvo oznámit až 24. listopadu

Ministerstvo vnitra bude nyní ověřovat, zda kandidatury splňují všechny zákonné požadavky, ověřovat také bude pravost podpisů. Dosud se u úřadu zaregistrovalo 18 uchazečů. Je mezi nimi i 73letý muž, který podal kandidaturu před časem. Sehnal ale jen jeden podpis poslance. Ministerstvo vnitra ho dosud uvádělo mezi šesti kandidáty, kteří získali podporu poslanců.

O zajištění politických podpisů do poslední chvíle usiloval bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl, který v červnu uvedl, že má přislíbenu senátorskou podporu. Kandidaturu chtěla podat i bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská.

Video Zprávy v 16
video

Přehled adeptů o prezidentský úřad

Ministerstvo vnitra ještě v úterý oznámí počet přihlášek, jména kandidátů zveřejní až 24. listopadu, dokdy bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů. Úřad pro ochranu osobních údajů s takovým výkladem ale nesouhlasí, vnitro podle něj vychází ze stanoviska týkajícího se voleb do zastupitelstev obcí.

„Stanovisko úřadu je možná hezké, nicméně ne právně závazné. Za správní řízení o registrování kandidátů je zodpovědné jedině ministerstvo vnitra,“ prohlásil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. 

Před pěti lety podalo přihlášky do první přímé prezidentské volby 20 kandidátů. Do boje o Hrad bylo nakonec zaregistrováno devět uchazečů, žádný z nich podle dostupných informací o křeslo hlavy státu s výjimkou prezidenta Miloše Zemana znovu neusiluje.

Video 90’ ČT24 - Kdo se hlásí do boje o Pražský hrad
video

90′ ČT24: Kdo se hlásí do boje o Pražský hrad