Sněmovnu čeká mimořádná schůze kvůli lithiu. Těžbu chce řešit i Senát

4 minuty
Události: Parlament čekají mimořádná jednání kvůli případné těžbě lithia
Zdroj: ČT24

Poslanci se před volbami ještě jednou sejdou. Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) řekl České televizi, že mimořádná schůze kvůli těžbě lithia na Cínovci proběhne v pondělí 16. října v jednu hodinu odpoledne. Těžbu lithia v Česku budou ještě před volbami řešit obě komory parlamentu. Ve středu budou o lithiu debatovat i senátoři v rámci své řádné schůze.

Ke svolání mimořádné schůze je potřeba nejméně 40 poslaneckých podpisů. Politici jich ale dali dohromady 62. Do sněmovny je donesl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. 

Jednací sál sněmovny se nyní rekonstruuje. Mimořádná schůze se tak uskuteční v zasedacím sálu klubu ČSSD v jiné budově komory ve Sněmovní ulici. V náhradním sálu není hlasovací zařízení, hlasy tak budou muset sčítat skrutátoři.

  • Parlamentní jednání bezprostředně před volbami zákony nezakazují. V roce 2010 se poslanci sešli dokonce den před volbami. Schválili tehdy vydání povodňových dluhopisů za tři miliardy korun a přehlasovali prezidentovo veto novely, která zvýšila podíl biosložek v benzinu a v naftě. 
  • V roce 2002 poslanci posuzovali pár hodin před otevřením volebních místností návrh na nákup stíhaček Gripen. 
  • Den před volbami jednala sněmovna i v roce 1998, kdy projednávala například prezidentem vrácenou novelu zákona o loteriích.

Příčinou sporů je memorandum o dolování na Cínovci, které minulý týden podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou European Metals Holdings (EMH).  „Doufám, že na schůzi Senátu a poté i na schůzi sněmovny budu mít příležitost celý proces necenzurovaně prezentovat,“ řekl Havlíček. Veřejnost chce do detailu seznámit hlavně se zrodem a průběhem kauzy lithium.

Podle kritiků je lithium strategická surovina, která by měla patřit státu. Ostrý spor kvůli tomu propukl hlavně mezi ČSSD a ANO. „Je podepsané memorandum, které v této chvíli považuji za naprosto zbytečné, protože minimálně čtyři až pět dalších let budou trvat další řízení, povolovací řízení. Není žádný důvod dělat takové rozhodnutí dnes,“ řekl na tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).  

Komunisté chtějí podle Kováčika slyšet, co podpisu memoranda předcházelo: „To přece nepřišlo jako blesk z čistého nebe. Chceme, aby národní bohatství České republiky zůstalo v České republice.“ Předseda SPD Tomio Okamura kritizoval obě největší koaliční strany: „To, co předvedly s lithiem hnutí ANO, konkrétně ministr Brabec, a ČSSD, konkrétně ministr Havlíček, je skutečně zlodějina a tunel století.“

Na mimořádné jednání dorazí i ODS, TOP 09 a vládní lidovci, i když svolání jednání podpisem nepodpořili. „Pokládám za dramatickou chybu, že ministr průmyslu memorandum podepsal krátce před volbami. Od schůze si nic neslibuji,“ řekl České televizi předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle šéfa ODS Petra Fialy je mimořádná schůze několik dní před volbami spíš politický trik. „To situaci nijak nevyřeší,“ dodal. Konkrétní výsledek od jednání nečeká ani předseda lidovců Pavel Bělobrádek: „Mělo by ho, kdyby to vysvětlil ministr životního prostředí.“

V zemi jsou tři procenta světových zásob lithia

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia. Většina je na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Lithium lze těžit hloubkově ve štolách nebo se dá získávat z odkališť, která zbyla po těžbě cínu. Hlubinnou těžbu v Krušných horách plánuje společnost Geomet vlastněná EMH. Začít by chtěla v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

Povrchově chce těžit lithium u Cínovce společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má od loňského podzimu všechna povolení k těžbě.

Zájem o lithium mají hlavně automobilky

Cena lithia nyní neustále roste. Hlavním tahounem zájmu jsou automobilky. Ještě roku 2012 spotřebovávaly jen sedm procent vyprodukovaného lithia, o dva roky později to bylo už 14 procent a roku 2016 už tvořily 50 procent spotřeby.

Hlavní příčinou nebyl ani tak rozvoj osobní automobilové dopravy, ale výrazný rozvoj elektrických autobusů v Číně, který nastal roku 2015. Pokud se bude ekonomika vyvíjet podle očekávání, čeká lidstvo v dohledné době obrovský nárůst elektromobility. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Možnost požádat o dávky na poště by se mohla rozšířit, systém se osvědčil

Žádat o dávky na pobočkách pošty bude zřejmě možné na více místech. Už teď jich existují stovky. Rozhodnout o rozšíření systému má ministerstvo práce a sociálních věcí na podzim, kdy začne fungovat takzvaná superdávka, která spojí několik podpor do jedné. Resort pak vyhodnotí, kolik lidí si žádá on-line a kolik na pobočkách Úřadu práce nebo České pošty. Opozice je však k samotnému zavedení superdávky skeptická, podle jejích zástupců totiž stále není připravená v digitální podobě.
před 36 mminutami

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 1 hhodinou

Japonský císař Naruhito přijal prezidenta Pavla

Japonský císař Naruhito v pátek v císařském paláci v Tokiu přijal českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva je vyvrcholením cesty hlavy státu do východoasijské země. Císař Pavla přijal přesně v 11:00 místního času (4:00 SELČ), setkání trvalo zhruba půl hodiny. Témata jednání zůstávají tradičně neveřejná. Odpoledne místního času se Pavel setká také s premiérem Šigeruem Išibou.
před 1 hhodinou

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 8 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 11 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 12 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...