Chovanec: Zemanovy pochyby nad šetřením Čapího hnízda jsou součást jeho kampaně

Pochybnosti, které prezident Miloš Zeman vznáší v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo, vycházejí z neznalosti věci a jsou součástí Zemanovy kampaně za znovuzvolení prezidentem republiky. V Otázkách Václava Moravce to prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Video Otázky Václava Moravce
video

Chovanec: Zemanovy pochyby o Čapím hnízdě? Součást kampaně

Policie chce šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a stranickou dvojku Jaroslava Faltýnka jako někdejší představitele Agrofertu obvinit v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

Oba politici podezření odmítají jako účelovou snahu o poškození hnutí v době, kdy je podle modelů favoritem pro nadcházející volby. Zastání našli také na Pražském hradě. Před čtyřmi lety v souvislosti s pádem Nečasovy vlády kvůli aféře Nagyová sice prezident prohlašoval, že „jediný, kdo může posoudit, zda vyšetřování bylo vedeno účinně, je nezávislý soud a nikoliv politici,“ v souvislosti s Babišem ale činnost policie hlasitě zpochybnil.

Chovanec: Zeman dělá kampaň a zhoršuje si pozici

„Je podivné a podezřelé, jestliže se tahle kauza rozehrává dva měsíce před volbami. A není to poprvé, byla tady jiná kauza, jmenovala se Kubiceho zpráva, a ta se také rozehrávala těsně před jinými volbami. Není dobré, abychom naletěli na policejní provokace. Proč by policie tu kauzu nemohla šetřit dřív? O kauze Čapí hnízdo se ví devět let,“ prohlásil v jedné z krajských debat s občany.

Proti těmto slovům se ale nyní ve vysílání ČT24 ohradil ministr vnitra Milan Chovanec. „Prezident se uchází o hlasy voličů a debata o Čapím hnízdě je z mého pohledu součástí předvolební kampaně prezidenta republiky. Každý výrok, který vynese, budou voliči nějak vážit,“ prohlásil Chovanec v Otázkách Václava Moravce. „Pokud v takto vážné věci vynášíte výroky bez toho, aby byly pravdivé a relevantní, zhoršujete si svou pozici. A to si musí každý politik včetně pana prezidenta Zemana uvědomit.“

Chovanec: Pelikánovy výroky jsou devastující ještě víc

Prezidentova slova podle něj stojí na dezinformaci, že dozorující státní zástupce o krocích kriminalistů v Babišově kauze nevěděl. Vedle toho šéf silového resortu viní i svého vládního kolegu, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který v nedávném rozhovoru pro týdeník Respekt zapochyboval policejní aktivitou v celém případu.

Jediný možný důvod, proč sněmovnu žádala o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, je podle Pelikánova vyjádření snaha ovlivnit říjnové hlasování. „Nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,“ uvedl ministr spravedlnosti.

To Chovanec odmítl. „Výroky prezidenta mi nepřijdou tolik devastující jako lživé výroky ministra spravedlnosti pana Pelikána,“ prohlásil. „Slova o policejní provokaci bez důkazu by si měl odpustit pan ministr Pelikán i pan prezident.“

Ruml: Nebývalý útok na policii

Kriticky se k hlavě státu ve věci vyšetřování Čapího hnízda postavil i bývalý ministr vnitra Jan Ruml. „Co si dovolí prezident Zeman, je neuvěřitelné. Neřekl jenom, že to je policejní provokace. Na adresu vyšetřovatele Nevtípila Blesku řekl, že vždy zastával názor, že když je někdo neúspěšný, má být odvolán. Dvakrát takovýmto způsobem zasáhl,“ zdůraznil Ruml.

Shodně s Chovancem kritizoval i Pelikána a ohradil se i proti veřejným výstupům Martina Plíška, šéfa sněmovní vyšetřovací komise k únikům z policejních spisů, který žádal dílčí omezení svobody státních zástupců.

„Tento útok na státní zastupitelství a policii je naprosto nebývalý a nikdy v životě to tady takhle nebylo. Dokonce ani za prezidenta Klause,“ konstatoval.