Odsouzený exředitel věznice chce, aby se ho zastal Ústavní soud

K Ústavnímu soudu jde případ bývalého ředitele litoměřické vazební věznice odsouzeného za podplácení nadřízeného. Bývalý ředitel věznice Tomáš Líbal podal ústavní stížnost proti postupu obecných soudů, které mu udělily tříletou podmínku. Informaci přinesl jako první server iRozhlas.cz. Líbal sám tvrdí, že má jeho případ politické pozadí.

Ústavnímu soudu přišla podle jeho mluvčí Miroslavy Sedláčkové Líbalova stížnost v pátek. Někdejší ředitel litoměřické věznice tak chce znovu otevřít svůj případ, ve kterém byl odsouzen za to, že předloni sliboval tehdejšímu řediteli Vězeňské služby Pavlu Ondráškovi úplatek, pokud jej vrátí na místo svého ekonomického náměstka. Tím Líbal býval, než odešel do Litoměřic. Stížnost je poslední mimořádný opravný prostředek.

Podle obžaloby sliboval Líbal Ondráškovi měsíční stotisícovou provizi ze stavebních zakázek, o kterých by jako ekonomický náměstek rozhodoval. Pavel Ondrášek pak o Líbalově nabídce informoval Generální inspekci bezpečnostních sborů. Šéf litoměřické vazební věznice pak strávil dva měsíce ve vazbě.

Tomáš Líbal dostal od Okresního soudu v Táboře tříletý trest s podmínečným odkladem na pět let, stotisícovou pokutu a zákaz činnosti na šest let. Krajský soud pak podmínku potvrdil, peněžitý trest zvýšil na 600 tisíc korun a zakázal mu činnost na devět let. Nejvyšší soud pak Líbalovu stížnost odmítl.

Odsouzený vězeňský exředitel vinu od začátku odmítá a tvrdí, že má případ politické pozadí. Už v minulosti prohlásil, že se stal nežádoucím pro nástupu Heleny Válkové (ANO) do funkce ministryně spravedlnosti.