Podzimní maturity: Dvě třetiny maturantů propadly z matematiky

Podzimní termín maturit přinesl o poznání horší výsledky než jarní zkoušky z dospělosti. Test z matematiky nezvládly zhruba dvě třetiny maturantů, test a sloh z češtiny zhruba třetina. Souhrnné výsledky získala ČT od mluvčího Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jana Pohanky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Podle Pohanky lze obecně říci, že za slabými podzimními výsledky stojí to, že zkoušky mimo běžný jarní termín skládají repetenti a žáci, kteří neukončili v řádném termínu poslední ročník. „Jejich vědomosti jsou v průměru mnohem slabší než vědomosti prvomaturantů skládajících zkoušky na jaře v řádném termínu,“ uvedl pro ČT už na začátku září Pohanka.

Slohy psalo na podzim 2366 studentů v řádném termínu, v opravném nebo náhradním 3449. Testy v řádném termínu dělalo 2952 maturantů, opravovalo nebo nahrazovalo dokonce 10 918. Celkem podzimní maturitní testy psalo téměř čtrnáct tisíc studentů. O přezkum výsledku zažádalo 436 z nich.

Trable s němčinou

Navzdory nelichotivým výsledkům z češtiny a matematiky ale mají nejhorší bilanci cizí řeči. „Největší neúspěšnost byla v podzimním zkušebním období v řádném termínu u didaktického testu z německého jazyka a u opravného a náhradního termínu u didaktického testu ze španělského jazyka,“ řekl Pohanka (ze španělštiny nicméně maturitu na podzim skládalo jen pět žáků).

Z jazyků šla maturantům nejlépe angličtina, v testu uspělo 75 procent a ve slohu dokonce 85 procent maturujících v řádném termínu, v opravném to byla zhruba polovina studentů.