Chovanec píše do Bruselu: S řešením migrace pomáháme dost, jen jinak než kvótami

5 minut
Události: Chovanec obhajuje postoj Česka ke kvótám
Zdroj: ČT24

Česko a další země, které nedodržují kvóty na přerozdělování uprchlíků, si tento týden znovu několikrát vyslechly kritiku od unijních institucí i ostatních států. Ministr vnitra Milan Chovanec proto poslal dopis eurokomisaři pro migraci – v něm popisuje, co jiného Česko v řešení migrační krize dělá.

„Česká republika je jeden z premiantů v pomáhání jiným způsobem. Několik set našich policistů bylo v misích, poslali jsme významné finanční prostředky. Říkali jsme, abychom řešili migrační krizi v zahraničí, v Africe,“ uvedl ministr Milan Chovanec (ČSSD).

Navzdory tomu hrozí Česku a dalším, které povinné přerozdělování běženců odmítají, žaloba. Opakovaně před ní varoval komisař pro migraci, naposledy ve středu. V týž den Slovensko a Maďarsko neuspěly u unijního soudu, kde kvóty napadly.

„Zvážíme přijetí posledního kroku v řízení pro nesplnění povinností a pošleme Polsko, Maďarsko a Českou republiku k Soudnímu dvoru EU,“ upozornil eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos.

Ministr vnitra kritiku odmítá a odeslal do Bruselu další dopis. V něm popisuje, co všechno česká strana dělá. Česko od roku 2015 vyslalo na takzvané hotspoty 68 expertů, kteří pomáhají s registrací uprchlíků. Přes tisíc policistů bránilo hranice v Maďarsku, Srbsku, Slovinsku nebo na dalších místech. Do Jordánska, Turecka nebo Libanonu vyplatila česká vláda 640 milionů korun.

„Jsme jedna z nejaktivnějších zemí. Pokud říká pan komisař Avramopulos ‚A‘, že mu vadí, že neplníme povinné kvóty, bylo by poctivé, kdyby řekl i to ‚B‘ – Češi, děkuji vám za to, že děláte za á, za bé za cé, za dé, za é, za ef. Pokud to nedělá, tak já v tom vidím jenom šikanu,“ řekl Chovanec.

Tím kritika české strany nekončí. Ve čtvrtek italský premiér Paolo Gentiloni na jednání s Bohuslavem Sobotkou v Praze zopakoval, že zákony a nařízení platí pro všechny. Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas zase pohrozil, že porušení verdiktu Soudního dvora a odmítání kvót by mělo mít finanční následky.

Komisi zajímají jen kvóty, zlobí se politici

I další politici většinou říkají, že Evropská komise slyší jen to, co chce. A stejně jako v minulosti ji i teď zajímají jen kvóty.

„Signál je dostatečně silný, ale Brusel je tak slepý a není schopen vnímat realitu v Evropě, že to nechce uznat,“ míní předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Priorita této vlády je pomáhat v rámci Evropské unie v potírání migrační krize, to je v pořádku. Na druhou stranu si musím postěžovat, že ti policisté nám pak chybí v rámci veřejného pořádku,“ uvádí bezpečnostní expertka ODS Jana Černochová.

„Jejich pohled je zkreslený, Česká republika je v některých parametrech i na úrovni Německa, co se týká finanční podpory ochrany hranic a podpory států, které jsou zasaženy migrační krizí,“ dodává vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Česká strana má podle politiků i nadále trvat na odmítnutí povinných kvót. „Měli bychom jako členové respektovat to, k čemu nás Unie zavazuje. Na druhou stranu já se nemůžu postavit za to, že bychom měli dělat něco, s čím hluboce nesouhlasíme,“ vysvětluje ministr obrany Martin Stropnický (ANO). 

Kvóty, na základě kterých měla být část migrantů z Itálie a Řecka přesídlena, přijali ministři vnitra EU v roce 2015 navzdory odporu Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kvůli neochotě naplňovat kvóty zahájila Evropská komise s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijního práva.

Stupeň rizika zůstává nejnižší

Resort vnitra se teď ve vztahu k zahraničí zabývá také teroristickými útoky a jejich důsledky. I po srpnovém atentátu v Barceloně se 16 oběťmi ponechává bezpečnostní rizika na prvním stupni, tedy stavu bdělosti. Ten se měnit zatím nebude.

„To, co se občas děje ve Španělsku, Německu, Belgii a v dalších zemích, tak stav bdělosti je minimum, který bychom měli udržet. Česká policie si na to zvykla a je lépe být připraveni a nic se nestalo, než abychom potom říkali – je velká škoda, že jsme od toho stupně ustoupili,“ říká ministr vnitra Chovanec.

Stupně ohrožení v ČR
Zdroj: ČT24/Ministerstvo vnitra

První stupeň ohrožení platí v Česku už od útoků v Bruselu v březnu 2016, tedy rok a půl. Znamená to například, že policisté denně hlídkují na místech s vysokou koncentrací lidí – na náměstích, letištích nebo v nákupních centrech. Ročně to stojí zhruba 100 milionů korun.

Kromě bdělosti je možné vyhlásit ještě další dva stupně ohrožení. Při druhém hrozí zemi  blíže neurčené riziko. Úřady v takové situaci mohou rušit kulturní nebo sportovní akce, případně omezit pohyb lidí třeba v metru. Nejvážnější je třetí stupeň – znamená bezprostřední nebezpečí a stát při něm může povolat i armádu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 4 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 4 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 4 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 5 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 8 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...