KSČM podpoří v prezidentské volbě kandidáta, který s ní bude mluvit. A má i dalších šest podmínek

Komunisté formulovali sedm podmínek pro kandidáta na prezidenta, kterého by strana mohla podpořit v lednových volbách. Chtějí, aby s nimi prezident mluvil, respektoval jejich program, podpořil myšlenku zdanění finančních náhrad církevních restitucí či zákona o obecném referendu. 

„Podmínkou pro podporu kandidáta je také ochrana českých zájmů a respekt k zahraniční politice všech směrů,“ uvedl místopředseda strany Jiří Dolejš další z podmínek, které schválilo širší vedení KSČM.

Co znamená „ochota k součinnosti a konzultacím při řešení politických otázek“, vysvětlil Dolejš lapidárním „že se s komunisty mluví“. Prezident by měl mít také „nediskriminační postoj“ k poslaneckému klubu KSČM. „To opět znamená, že s komunisty se mluví vztaženo k našemu klubu. Ten končící (prezident) to respektoval,“ poznamenal Dolejš.

Podmínkou je i respekt k volebnímu programu KSČM v případě výrazného úspěchu strany ve volbách. „Zkrátka, když dostaneme hlasy od voličů, tak by to, co jsme jim slíbili, mělo být bráno vážně,“ uvedl Dolejš. Podmínky podpory kandidáta možná komunisté ještě upraví koncem října.

Navržení vlastního kandidáta komunisté nevyloučili

Komunisté stejně jako další parlamentní strany zatím váhají, zda do volby hlavy státu vyšlou vlastního kandidáta, nebo podpoří některou z osobností, které se o funkci ucházejí samostatně. Znovu se k tématu vrátí po sněmovních volbách na konci října.

Pro případnou nominaci vlastního kandidáta mají dostatek poslaneckých mandátů. Podle Dolejše je tak možné stihnout nominovat někoho z vlastních řad do listopadového termínu daného zákonem.

Zájemci o křeslo hlavy státu musí do 7. listopadu podat přihlášku ministerstvu vnitra, které nejpozději 24. listopadu rozhodne o jejich připuštění k volbám. První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna.

Funkci chce obhájit současný prezident Miloš Zeman. Dalšími uchazeči o nejvyšší ústavní funkci jsou například bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandidující za ODA, předseda strany Rozumní a hudebník Petr Hannig nebo bývalý poslanec Otto Chaloupka.