Piráti vypluli do voleb s heslem Všichni nekradou! Chtějí rovnou daň z příjmu a digitální společnost

Piráti zahájili poslední části kampaně před sněmovními volbami. Do boje vyrazili s heslem Všichni nekradou. Vymezili se tak proti známému výroku šéfa ANO Andreje Babiše o tom, že „všeci kradnú“. Představili rovněž patnáct hlavních bodů svého programu. Slibují například prosazovat zjednodušení státu nebo rovnou daň z příjmu. 

Ivan Bartoš a Jakub Michálek

Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ke zvolenému sloganu poznamenal, že je potřeba podporovat poctivé a šikovné namísto negativního osočování.

Piráti by chtěli zavést mimo jiné jednu rovnou daň z příjmu ve výši 47 procent, která by nahradila všechny ostatní. Podle místopředsedy strany Jakuba Michálka by se daňové zatížení obyvatel snížilo v porovnání se současností o 1,6 procenta. Každý by tak ušetřil 7500 korun ročně, pro státní rozpočet by to byl výpadek dvě miliardy ročně.

Strana chce také usilovat o zjednodušení byrokracie, propojení databází a registrů, podporu podnikatelů bez státních dotací, zrušení podpory biopaliv a důslednou kontrolu poskytování dotací zemědělcům. „Cílem Pirátů je svobodná a digitálně propojená společnost, uvedl Bartoš.

Video Piráti zahájili poslední část kampaně před volbami
video

Piráti zahájili poslední část kampaně před volbami

V programu Piráti prosazují i vymáhání hmotné odpovědnosti po úřednících a politicích za jejich rozhodnutí nebo nahrazení politických trafik výběrovými řízeními na místa ve správních a dozorčích radách.

V rámci programů slibují Piráti zastavit hromadění exekucí, zavedení zásady jeden dlužník – jeden exekutor, redukci autorských poplatků, zákaz cenzury internetu nebo zavedení prvků přímé demokracie, například právo navrhovat zákony peticí s nejméně 20 000 podpisy.

Piráti se zatím do Poslanecké sněmovny nedostali. Podle průzkumů ale letos mají dosud největší šanci to změnit. Jejich podpora se pohybuje kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní komory.