Bývalý šéf kladenské Poldi je částečně vinen. Kvůli amnestii odešel bez trestu

Bývalého šéfa kladenských hutí Poldi Vladimíra Stehlíka uznal Krajský soud v Praze vinným ze způsobení škody nejméně 592 tisíc korun, které ocelárnám vznikly, když neoprávněně nakládal s majetkem firmy. Stehlík před soudem stanul po 20 letech od svého obvinění. Trest soud neuložil, protože se na případ vztahuje amnestie.

Video Události
video

Vladimír Stehlík u soudu

Zdroj: ČT24

Bývalý ředitel kladenské Poldi si u soudu vyslechl ještě rozsudek zprošťující ho obžaloby, podle které neodváděl peníze na zdravotní pojištění zaměstnanců, daň ze mzdy nebo poskytoval bezúročné půjčky, a tím způsobil mnohamilionové škody. Stehlík odmítá celou obžalobu, proto se ihned u soudu odvolal. Případem se tak ještě bude zabývat pražský vrchní soud.

Obviněn byl už v roce 1996 spolu se synem Markem a Lubošem Pejpou. Policisté mu dávali za vinu, že neodvedl 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Podle obžaloby místo toho peníze použili pro podnikatelské nebo osobní aktivity.

Převedení majetku do Poldi Steel soud neposvětil

Další bod obžaloby ho vinil z toho, že poskytovali firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. Podle verdiktu soudu tyto skutky nebyly trestným činem, zproštění obžaloby v těchto bodech navrhoval i státní zástupce.

Další škoda zhruba 117 milionů podle obžaloby vznikla údajně kvůli neoprávněnému převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel, jelikož privatizace nikdy nebyla dokončena.

Poldi Kladno
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

V tomto bodě soud uznal Stehlíka vinného, úmyslně způsobenou škodu ale mnohonásobně zmenšil, protože nevznikla škoda v souvislosti s pronájmem tohoto majetku nebo pronajatým majetkem. Soudkyně Naděžda Bittnerová při zdůvodnění rozsudku uvedla, že Stehlík postupoval v úzké součinnosti se svým synem Markem i Pejpou.

„Ty zprošťující výroky, zaplať pánbůh, že je soud vynesl, ale výrok o tom, že bylo trestným činem založení akciové společnosti Poldi Steel, tak to samozřejmě vůbec nepřijímám,“ řekl novinářům Stehlík, který měl kravatu ozdobenou sponou s logem slavné kladenské firmy.

Soudní proces označil za úžasný. „Jsem v šoku, že se to mohlo vůbec konat, ale skončilo to na půli cesty,“ dodal Stehlík. Podle svých slov chce dosáhnout toho, aby před soudem vypovídali ti, kteří krach firmy zavinili.

Vleklá kauza

Vleklou kauzu nejprve téměř deset let vyšetřovala policie. Soudy obžalobu mají od roku 2005. Kvůli Stehlíkovu zdravotnímu stavu justice vyčlenila jeho část k samostatnému projednání. V roce 2008 těžká choroba stíhání dočasně přerušila.

V mezičase paralelně stíhaný Pejpa zemřel a v případě Marka Stehlíka se uplatnilo amnestijní rozhodnutí tehdejšího prezidenta Václava Klause. Amnestie se týkala také Vladimíra Stehlíka, jenž ale trval na projednání obžaloby.

Stehlík se do kladenských hutí dostal v roce 1993, kdy výroba stála a vláda udělala urychlenou privatizaci firmy. Stehlíkova firma Bohemia Art zvítězila v obálkové soutěži, když za 66 procent akcií nabídla 1,75 miliardy korun. Všechny peníze však nikdy nezaplatila. Výsledkem byl nakonec Stehlíkův odchod, části holdingu se postupně dostaly do konkurzu a zastavily výrobu.

V dalších letech se do opuštěných hal výroba vrátila, byť v menším měřítku. Nyní se zbývající část Poldi opět kvůli dluhům potýká s problémy. Podnik už měsíce nevyrábí, soud nedávno povolil reorganizaci.