Pražský primátor si od roku 2018 vydělá o 14 tisíc víc. Brněnský si naopak pohorší

Výdělky starostů a primátorů by se od příštího roku mohly zvednout zhruba o 8,5 procenta. V závislosti na velikosti samospráv by mohli vydělávat od 36 500 korun do téměř 95 000. Hejtmani a pražský primátor by pak mohli dostávat průměrně o téměř 16 procent více, přišli by si na 109 500 až 120 500 korun. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády připraveného ministerstvem vnitra.

Ministerstvo nařízení vypracovalo kvůli novele zákona o obcích, který začátkem letošního roku schválili zákonodárci. Předpis sjednocuje výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného pro starosty a hejtmany.

Odstraňuje také nerovnováhu v odměňování zástupců obcí a krajů. Nyní mají starostové stejné peníze, ke kterým dostávají bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikají tak velké rozdíly, které u nejmenších a největších obcí činí až desetitisíce korun měsíčně.

Ministerstvo stanovilo jako základ měsíční odměnu pro starosty obcí, v nichž žije do 300 obyvatel. Určilo ji jako 1,3násobek průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře za rok 2016, která činila 28 076 korun. Odměny by průměrně měly vzrůst o pět tisíc, nejvýrazněji u primátorů členěných statutárních měst do 200 000 obyvatel.

Brněnský i ostravský primátor si pohorší

Například brněnský primátor si ale naopak pohorší. Vnitro upozorňuje, že pro brněnské, ostravské a plzeňské zastupitele vznikla v současných tabulkách zvláštní kategorie v době, kdy města zajišťovala působnost okresních úřadů pro okresy na svém území.

„Od ledna 2003, po zrušení okresních úřadů, však mají stejnou působnost jako ostatní obce s rozšířenou působností. Jejich výjimečnost opadla, ale výrazně vyšší odměny členům zastupitelstev Brna, Ostravy a Plzně byly zatím ponechány,“ uvádí vnitro. Například členové rady v Brně nyní vydělávají o 46 procent víc než jejich kolegové v Olomouci, Liberci nebo v Ústí nad Labem.

Nejvíc si polepší hejtmani Libereckého a Karlovarského kraje

Na základě koeficientů odměny postupně stoupají v závislosti na počtu obyvatel obcí, měst a krajů. Pražský primátor by tak měl v roce 2018 vydělávat 120 447, tedy o 14 505 Kč více než letos. Hejtmani by pak brali minimálně 109 497 korun, polepší si průměrně zhruba o 15 800. Nejvíc se zlepšení projeví u hejtmanů Libereckého a Karlovarského kraje, u kterých průměrně činí 19 600.

Místostarostové a náměstci primátorů a hejtmanů by měli vydělávat zhruba 88 procent odměny svých šéfů. U členů rad se jedná zhruba o 80 procent. Částky postupně klesají až po členy zastupitelstev bez dalších funkcí, kteří by měli vydělávat tři procenta měsíční odměny starosty či primátora, v případě krajů pět procent odměny hejtmana.

Ministerstvo vnitra v materiálu uvádí, že více než třetina obcí v Česku spadá do kategorie s méně než 300 obyvateli, přes 77 procent obcí pak nemá víc než 1000 obyvatel. Zastupitelů v obcích, městech, jejich částech a krajích je zhruba 63 000.