Hamáček: Trump se od zvolení posunul. Diskuse s ním byla velmi zajímavá

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden ve Varšavě zastupoval Česko na schůzce dvanácti zemí střední a východní Evropy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V Interview ČT24 označil diskusi s hlavou Spojených států za velmi zajímavou. Ze setkání si podle svých slov odnesl dobrý pocit.

Hamáček před zvolením Trumpa do prezidentského úřadu řekl, že ho považuje za bezpečnostní riziko pro USA i pro celý svět. Po nástupu Trumpa do funkce se to ale podle něj naštěstí změnilo.

„Prezident Trump se posunul vůči tomu, co říkal jako kandidát Trump… Jsem velmi rád, že potvrdil silnou transatlantickou vazbu i platnost našeho spojenectví v rámci NATO,“ řekl v Interview ČT24.

Spojenectví se Spojenými státy je podle Hamáčka stále stejně silné jako v minulosti. „Do jisté míry může být i silnější,“ dodal s tím, že diskuse s americkým prezidentem byla velmi konstruktivní a ze setkání si odnáší dobrý pocit.  

Video Interview ČT24
video

Hamáček: Trump se od zvolení posunul. Diskuse byla velmi zajímavá

Jednání s Trumpem trvalo ve Varšavě přibližně hodinu. Postupně na něm vystoupili všichni prezidenti zúčastněných zemí. Česko ale místo Miloše Zemana zastupoval Hamáček. Podle jeho slov ho o to požádala prezidentova kancelář.

„Nebylo to poprvé, už jsem ho na podobných jednáních zastupoval dvakrát. Jednou v Bukurešti a jednou ve Vatikánu. Jaké k tomu byly důvody, to je otázka na kancelář prezidenta,“ podotkl.

Celý rozhovor si můžete přehrát v přiloženém videu.