Exsenátor Novák zůstává v německé vazbě. Němci chtějí pro vydání více informací

Bývalý senátor Alexandr Novák je už déle než půl roku v německé vazbě a jeho vydání do Česka se dál protahuje. Informace, které česká strana poskytla k jeho kauze, příslušnému německému státnímu zastupitelství nestačí. Vyžaduje další. Novák v Česku čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací.

Alexandr Novák
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Bývalého politika zadržela německá policie loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Od té doby se místní úřady jeho případem zabývají. Novák, který má německé občanství, odmítl zjednodušené řízení. Přípustnost jeho vydání do Česka tak musí posoudit vrchní zemský soud ve Frankfurtu.

Očekávalo se, že soud rozhodne už začátkem května, tehdy si ale z Česka vyžádal další podklady. Ani ty ale vrchnímu státnímu zastupitelství ve Frankfurtu nestačí a požaduje další. Vzhledem k tomu, že je bude nutné nechat přeložit a dát zúčastněným prostor se k nim vyjádřit, nerozhodne zřejmě soud o přípustnosti vydání dříve než v srpnu.

Německé občanství by nemělo bránit vydání

Novákovo německé občanství by ale jeho vydání do Česka bránit nemělo. Německé ministerstvo spravedlnosti obecně uvádí, že vydání trestně stíhaných německých občanů do dalších zemí EU je možné při splnění několika podmínek.

Zásadní je, do jaké míry se daný čin váže k zemi, která o vydání žádá. Roli hraje i to, zda čin podstatným způsobem nesouvisí s Německem a také možnost odpykat si případný trest vězení ve spolkové republice.

Manipulace s dotacemi

Obvinění Nováka se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno přes dvacet lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Jedenašedesátiletý Novák už byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu. 

Alexandr Novák
Profil

Alexandr Novák

Bývalý senátor ODS a exstarosta Chomutova. V roce 1999 město prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za 317 milionů korun německé firmě – peníze za zprostředkování ale skončily na rakouském soukromém účtu Novákových. Za přijetí úplatku ve výši 43 milionů byl v roce 2010 odsouzen ke dvěma letům vězení a pokutě 5 milionů korun, po odvolání mu krajský soud trest zpřísnil na čtyři roky. Novák se vězení dlouho vyhýbal; až na jaře roku 2013 ho zadržela policie, která se obávala, že chce politik uprchnout do USA. V půlce trestu Nováka soud podmínečně propustil. Zaručil se za něj spolek Gryphons, který svou činnost dokládal zapůjčením čtyřkolky, pípy a pomocí při organizaci neckyády v obci Želenice. Podle kárného senátu NSS žalobce Kosán, jenž Novákovi pomohl na svobodu, porušil své povinnosti; stejně tak pochybil i chomutovský soud. Novák po propuštění z vězení koupil dva hotely v Chomutově, další nemovitosti pořídila jeho manželka. Už dříve nakoupili také rozsáhlé pozemky na severu Čech a několik domů.