Politici kvůli Zemanovu vystoupení hovoří o degradaci prezidentského úřadu

Prezident Miloš Zeman opět zkritizoval premiéra Sobotku v souvislosti s výměnou ministrů jen několik měsíců před volbami. V rozhovoru pro TV Barrandov mimo jiné řekl, že má charisma lahve od okurek. 

Video Události
video

Události: Politici kritizují Zemanovy výroky o premiérovi

Zemanovo vyjádření, které obsahovalo i vulgarismus, politici označili za „další lžíci bahna ze dna hnojiště“ či degradaci prezidentského úřadu. Sám Sobotka na summitu v Bruselu reagoval s tím, že u prezidenta dochází k rozpadu osobnosti.

Zeman v rozhovoru v souvislosti s odvoláním bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO) uvedl, že by považoval za slušné chování, kdyby Sobotka neusiloval čtyři měsíce před volbami o jeho odvolání. V rámci hodnocení členů vlády jej označil za šedivou bytost, která má charisma lahve od okurek.

Sobotka v reakci na rozhovor uvedl, že u prezidenta zřejmě dochází k rozpadu osobnosti, a vyslovil obavu, že se situace bude zhoršovat. „Obávám se, že na straně prezidenta dochází k určitému rozpadu osobnosti, a obávám se, že to bude pouze čím dál tím horší,“ řekl šéf kabinetu. 

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: komentátor Petr Kamberský a politolog Jiří Pehe

Němcová: Degradace úřadu

Zemanova slova ostře odsoudila někdejší předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). „Poslední výroky nadále stupňují degradaci prezidentského úřadu. To má za následek prohlubující se frustraci občanů z politiky,“ sdělila v tiskovém prohlášení. Zeman podle ní nerespektuje etické požadavky, které na něj klade jeho funkce a dostává společnost do stavu, který vyhovuje pouze jemu.

Podle Němcové šíří Zeman nenávist a netoleranci. „Jeho soustavný atak na slušnost, odpovědnost a na dodržování psaných i nepsaných pravidel způsobil propad politické kultury v České republice na samé dno,“ uvedla s tím, že hlava státu připomíná nejtemnější postavy českých moderních dějin, které v komunistické éře prezidentský úřad zastávaly. Zdůraznila, že Zeman poškozuje obraz země ve světě.

Brífink ODS

Petr Fiala

předseda ODS

„Podobné výroky snad ani nemá cenu komentovat. Je mi líto, že Miloš Zeman takto dál snižuje úroveň politické debaty i vážnost prezidentského úřadu. Lidé si zaslouží důstojnější hlavu státu a ODS udělá vše pro to, aby se tak po volbách stalo.“

Petr Fiala

předseda ODS

Místopředseda opoziční TOP 09 Marek Ženíšek na sociální síti Twitter vyjádřil přání, aby Zeman neobhájil svou funkci. „Včerejší televizní vystoupení prezidenta byla jen další lžíce bahna ze dna hnojiště. Už jen půl roku,“ napsal Ženíšek.

„Trochu mi uniká ústavní smysl podlézání bývalé manželce amerického prezidenta a nadávání vlastnímu premiérovi do sviní. To této zemi slouží?“ tázal se poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že není Sobotkovým příznivcem, ale Zemanovy výroky představují dno politické kultury. „Je to ostuda. Zemanova ostuda,“ napsal.

„Jestliže někdo zastává určitou funkci a je politikem, tak by měl zachovávat nějaké standardy,“ míní místopředseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO. „Nelíbilo se mi to,“ dodal. „Vážím si premiéra České republiky. To už bohužel nemohu říci o prezidentovi,“ uvedl poslanec ČSSD Václav Votava. Prezidenta se naopak zastal poslanec Tomio Okamura (SPD), který uvedl, že sice někdy volí silná slova, ovšem v tomto případě s ním souhlasí.

Video Studio ČT24
video

Vondráček (ANO): Politické špičky by se měly vyjadřovat s noblesou

Prezident se také v rozhovoru pro TV Barrandov věnoval hodnocení jednotlivých ministrů Sobotkova kabinetu. K nejhorším podle Zemana patří ministři zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Tak vlastně, jestli to není pochvala,“ zauvažoval Jurečka.

Výrokem prezidenta na adresu premiéra se už jednou zabývala Poslanecká sněmovna. Vloni v lednu chtěla ODS, aby se Miloš Zeman omluvil za výrok o kalašnikovu. Poslanci nakonec bod na program nezařadili.