ÚS odmítl stížnosti tří lidí potrestaných za korupci u zakázek Pražských služeb

Ústavní soud odmítl stížnosti tří lidí potrestaných nepodmíněnými tresty za korupci spojenou se zakázkami Pražských služeb. Jde o akciovou společnost, která zajišťuje svoz odpadu v metropoli, majoritu v ní drží Praha. Soud stížnosti označil za neopodstatněné.

Dvěma bývalým pracovníkům Pražských služeb justice uložila 5,5 roku vězení za dlouhodobé přijímání úplatků. Podnikatel, který jim za stovky zakázek dával provize, dostal souhrnný trest sedm let. Verdikt v roce 2015 potvrdil Nejvyšší soud, následovaly ústavní stížnosti s řadou výhrad.

Pisatelé poukazovali například na nedostatek přímých důkazů a rozpory ve výpovědích svědků. „Tyto jednotlivé drobné rozpory či nejasnosti byly dle ÚS ústavně přípustným způsobem vyvráceny hodnocením všech důkazů ve vzájemných souvislostech,“ reagovali ústavní soudci.

Pět stovek sporných zakázek z let 2006 až 2010 se týkalo oprav a lakování popelářských vozů, kontejnerů a nádob na odpadky. Získaly je dvě firmy. Jejich prokurista podle pravomocného rozsudku vyplácel desetiprocentní provize dvěma vedoucím středisek Pražských služeb. Přišli si tak asi na pět milionů korun. Podmíněný trest dostala v kauze také prokuristova manželka, která proti ostatním svědčila.

Podstatnou právní otázkou bylo také to, zda v korupční kauze šlo o obstarávání věci obecného zájmu, což je přitěžující okolnost. Odsouzení poukazovali na to, že Pražské služby jsou soukromá korporace, která se nezabývá pouze svozem komunálního, ale veškerého odpadu. Služby objednané podnikatelem prý vůbec nesouvisely se svozem odpadu jako věcí obecného zájmu.

„Opravy a lakování svozové a speciální techniky, sloužící jmenované společnosti k zabezpečení tohoto úkolu, nepochybně přímo s touto činností souvisí a jde o nezbytnou podmínku pro její bezproblémovou realizaci,“ rozhodl už v roce 2015 Nejvyšší soud. Jeho názor potvrdili i ústavní soudci. Obecný zájem je široký pojem, který nelze zaměňovat s užším pojmem veřejného sektoru, stojí v usnesení.

Pražské služby v konsorciu s firmou AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského loni vyhrály tendr na svoz odpadu v Praze až do roku 2025. Město za služby během deseti let zaplatí zhruba 13 miliard korun. Smlouva s Pražskými službami vypršela už o několik let dříve, město ji ale opakovaně bez soutěže prodloužilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 1 hhodinou

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 4 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 13 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 16 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 17 hhodinami
Načítání...