Demise platí, řekla na Hradě Valachová. Zeman jmenuje Štecha ve středu

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) během schůzky na Pražském hradě potvrdila, že trvá na své demisi. Prezident Miloš Zeman ji akceptoval, aniž by se šéfku resortu pokoušel přemlouvat, aby ve funkci setrvala. Již dříve ji vyzval, aby své odstoupení zvážila. Podle Valachové je třeba, aby si politik za svým rozhodnutím stál.

Video Studio ČT24
video

Valachová: Zeman přijal mou demisi, Štecha jmenuje ve středu

Valachová Zemanovi sdělila, že na své avizované demisi trvá. „Pan prezident mě rozhodně nijak násilně nepřemlouval, nicméně zrekapituloval výzvu k přemýšlení a potom jenom vyslechl moje stanovisko,“ popsala průběh schůzky odstupující ministryně školství.

„Demisi nestahuji. Demise platí.“

Kateřina Valachová (ČSSD)

odstupující ministryně školství

„Myslím si, že když se učiní politické rozhodnutí, tak byť to člověka lidsky nebo profesně bolí, je na místě aby si za ním stál,“ vysvětlila svůj postoj Valachová. 

Zeman se hodlá v úterý sejít s nástupcem ministryně Valachové Stanislavem Štechem, kterého by měl následně ve středu jmenovat do funkce. Jednou z prvních povinností, které Štecha čekají, je páteční jmenování 86 profesorů, jejichž jmenovací dekrety prezident republiky podepsal.

Mezi nově jmenovanými profesory je devět žen, velké zastoupení má mezi nově jmenovanými tradičně lékařská profese, nechybějí ekonomové, fyzikové a matematikové. Jmenovací dekret dostanou vedle dalších režisér Juraj Jakubisko, znalec české literatury Jiří Pelán, hudební teoretik David Eben či ústavní právník Jan Kysela.

Valachová se rozhodla rezignovat kvůli možnému zneužití sportovních dotací, ze kterého je podezřelá její náměstkyně Simona Kratochvílová. Policie Kratochvílovou viní z toho, že se v minulosti domlouvala s tehdejším šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.