
Tisková konference k růstu platů ve veřejném sektoru
Odbory žádají přidání o deset procent pro všechny, a to od září. „Vnímáme situaci ve státním rozpočtu, ale ten skončil přebytkem 62 miliard. Vláda tento týden řekla, že chystá investice. Nejlépe se investuje do vlastních zaměstnanců. Když chce někdo stát řídit jako firmu, doufám, že požadavek podpoří,“ řekl předák ČMKOS Josef Středula s odkazem na Babiše. Podotkl, že se blíží sněmovní volby a o výsledcích jednání se dozvědí voliči.
Ministerstvo práce nyní propočítá, kolik by přidávání stálo státní rozpočet navíc. Další jednání by se mělo konat podle Sobotky nejpozději v červnu, zúčastnit by se ho měli i šéfové dalších koaličních stran – ANO a lidovců. Ti s růstem platů souhlasí, ale s ohledem na vývoj státního rozpočtu.

Události: Odbory požadují desetiprocentní růst platů
„Je k jednání termín od 1. ledna nebo i od poloviny roku. Nárůst ano, ale vzhledem k bilanci rozpočtu se musíme podívat odkdy,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. To samé si myslí i ministr financí Babiš. Podle premiéra by se měla zvýšit i minimální mzda. S tím Babiš také souhlasí. Donutilo by to podle něj více zvednout platy i v soukromé sféře.
Zdravotníkům se zvedly výdělky naposledy letos od ledna, a to o desetinu. Učitelé si přilepšili loni od září, ostatní pracovníci veřejného sektoru pak od listopadu.
Víc dostanou policisté, hasiči, ale i nejhůře placení
O desetinu by se měly zvednout výdělky letos od července také policistům, hasičům, celníkům či vězeňským dozorcům. Předseda vlády řekl, že podporuje i požadavek ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) na růst platů učitelů o 10 procent a potřetí za sebou zvednutí tarifů lékařů a sester o deset procent.
Vláda by měla projednat také návrh nařízení, díky němuž by si mohli od července přilepšit pracovníci kulturních zařízení či sociálních služeb. Místo devíti platových tabulek by jich mělo být jen šest, lidé s nižšími výdělky by se tak přesunuli do vyšších stupnic. „U pečovatelek by mělo dojít k navýšení asi o 950 korun,“ uvedla ministryně Michaela Marksová (ČSSD).
„Když ekonomika roste, je potřeba peníze vracet lidem. Jak zaměstnance, tak důchodce ODS a TOP 09 zdevastovala a vzala jim peníze,“ prohlásil v Událostech, komentářích druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek. „Rozdíl mezi námi a sociální demokracií je v tom, že peníze chceme vracet za předpokladu, že je vybereme. Peníze nechceme dávat na dluh.“

Kohoutová: 700 korun navíc lidi do sociálních služeb nepřiláká
„Musí se změnit systém tak, že nejdéle do dvou let bude plat a mzda pracovníků v sociálních službách zhruba na 25 tisících hrubého… Jinak v sociálních službách může sloužit paní ministryně sama.“
Lenka Kohoutová
Ředitelé by pak podle Kohoutové měli mít možnost sami rozhodovat, jak své zaměstnance zaplatí. „Proto je nutné všechny tabulkové platy více rozvolnit. Nastoupí mi schopný mladý člověk, ale dostává méně než ten s dlouholetou praxí, ale ne třeba tak schopný,“ řekla České televizi.
